Nie żyje Andrzej Perepeczko

Twórca jednego z najsympatyczniejszych bohaterów w polskiej literaturze młodzieżowej, Marka z „Dzikiej Mrówki”, autor ponad 120 książek, zmarł  9 listopada 2023 r.

Andrzej Wincenty Perepeczko urodził się 5 czerwca 1930 r. we Lwowie, a na Wybrzeże przyjechał w 1946 r. Zafascynowany książkami Jacka Londona, po ukończeniu gdańskiego Conradinum, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Politechniki Gdańskiej, pracował jako oficer mechanik okrętowy I klasy, a następnie wychowawca kadr morskich.

Szczyt popularności  pisarskiej osiągnął dzięki serii dziewięciu książek przygodowych „Dzika Mrówka”, wydawanych od 1977 do 2017 r.

Z informacjami o twórczości pisarza zapoznać się można w Biobliograficznym Słowniku Pisarzy Pomorza Gdańskiego, a z jego życiorysem w Gedanopedii.

Trzydzieści siedem powieści i prac popularnych A. Perepeczki udostępnionych zostało przez pracowników Działu Regionalnego wojewódzkiej biblioteki w Gdańsku w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej, współprowadzonej z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku.