Nie żyje Paweł Huelle

Paweł Huelle (10.09.1957 – 27.11.2023)

 

Trudno to zrozumieć, trudno przyjąć: odszedł od nas Paweł Huelle. Bolesna wyrwa w życiu każdego, kto miał okazję spotkać go na swej życiowej drodze. Niezwykle bolesna wyrwa w gdańskiej literaturze i kulturze.

 

Znakomita większość Jego powieści i opowiadań, od błyskotliwego debiutu, powieści „Weiser Dawidek” (1987 r.), po zbiór opowiadań „Talita” (2020 r.), za tło miały Jego rodzinne miasto. Był jednym z tych pisarzy, którzy stworzyli gdańską literacką mitologię. Żył tym Miastem i nadawał literackie życie jego ulicom i dzielnicom. Na Wrzeszcz z okolic ulicy Chrzanowskiego  zawsze już będziemy patrzyli oczyma Pawła Huelle, ale także na okolice Politechniki, opisane w „Castorpie”, czy na uliczki Oliwy, opisane w „Śpiewaj ogrody”.

 

Był mistrzem powieściowej prozy, ale także autorem znakomitych zbiorów opowiadań: „Opowiadań na czas przeprowadzki” (1991 r.) czy „Pierwszej miłości i innych opowiadań” (1996 r.) – za tę drugą książkę był nominowany do Nagrody Nike. Świetnie odnajdywał się też w roli eseisty i prasowego felietonisty. Zbiór Jego esejów i felietonów ukazał się w książce „Inne historie” (1999 r.).

 

Bogaty jest dorobek dramaturgiczny Pawła Huelle. Jest autorem kilkunastu sztuk, a także słuchowisk radiowych. Jego sztuki wystawiał Teatr im. Osterwy w Lublinie oraz Teatr Miejski w Gdyni. Tu miały miejsce premiery m.in. sztuk „Kursk”, „Kolibra lot ostatni”, „Idąc rakiem” czy „Jądro ciemności”.

 

Paweł Huelle był także poetą. Książek poetyckich pozostawił akurat niewiele, ale często powtarzał, że lirykę wśród literackich rodzajów stawia najwyżej.

 

Za swoją twórczość Huelle otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis oraz Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” za całokształt twórczości (w 2021 roku).

 

Cały Jego pisarski dorobek, już niestety zamknięty, będzie jeszcze z pewnością przedmiotem licznych analiz. Ale dzisiaj doświadczamy jednego: wielkiej wyrwy, bolesnej straty.

 

Jarosław Zalesiński

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku