Porozmawiajmy o Ukrainie

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Gdańskiej!

Tym razem porozmawiamy o książce „Tatuaż z tryzubem” autorstwa Ziemowita Szczerka. Reportaż jest próbą zrozumienia tworzącej się Ukrainy, stojącej w obliczu wyzwań współczesności, konfliktów i wewnętrznych zawirowań społecznych oraz politycznych.

 

Na spotkanie zapraszamy 8 czerwca 2022 r. od godz. 15:30.

 

Więcej informacji o najbliższym DKK uzyskacie w naszej Filii osobiście lub kontaktując się telefonicznie: (58) 301-03-62 oraz mailowo:

 

Zapraszamy!

 

Ziemowit Szczerek – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Interesuje się Europą Wschodnią, literaturą dziennikarską i podróżniczą oraz historią alternatywną. Jest autorem wielu reportaży, wywiadów oraz opowiadań publikowanych na łamach prasy. Współpracuje z czasopismami „Polityka” i „Nowa Wschodnia Europa”, udziela się także w Wydawnictwie Ha!art. Jego książki były nominowane m.in. do Nagrody Literackiej Nike oraz Paszportu „Polityki”.

To nie jest kolejna książka o Majdanie i wojnie w Donbasie. Owszem, jest tu Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się „Ukraina”. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej „prozachodniej”, jak i „prowschodniej”. Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa „prozachodnia” i „prowschodnia” są zapisane w cudzysłowie. Tatuaż z tryzubem to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej.”

[opis ze strony Wydawnictwa Czarne]