Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój

Trzecią z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” za rok 2018 jest „Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego – nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy.

„To nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.
Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna.”

Książka została wydana przez wydawnictwo Znak w 2018 roku (znak.com.pl)

Marek Górlikowski – reporter, wieloletni dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka.

Książka „Noblista z Nowolipek : Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego jest nominowana w kategorii Literacka Książka Roku 2018.