O dziedzictwie kulturowym Pomorza w źródłach pisanych

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, przypadające w dniach 10–11 i 17–18 września, zachęcają do pokazania bogactwa kulturowego Pomorza Gdańskiego odziedziczonego po poprzednich pokoleniach. Zostało ono opisane w tysiącach artykułów, które stanowić mogą źródła do ciekawych, mniej lub bardziej analitycznych, prac. Zapoznać się z nimi można, przeszukując elektroniczną bazę Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Co to jest Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Środkowego? To internetowa baza opisów wybranych artykułów z gazet i czasopism tworzona przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku (Dział Regionalny) oraz biblioteki powiatowe woj. pomorskiego (z Gdańska i Słupska – dwóch głównych twórców bazy, ponadto z: Gdyni, Gniewu, Kartuz, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego i Starogardu Gdańskiego). Rejestrowane są w niej artykuły z prasy regionalnej i ogólnopolskiej, które dotyczą Pomorza Gdańskiego i  Środkowego, zwłaszcza woj. pomorskiego – całości regionu, jak i poszczególnych miejscowości, gmin, powiatów…

Obecnie bazę tworzy prawie 200 000 opisów artykułów! Ich zakres tematyczny jest wszechstronny – obejmuje kulturę, historię, gospodarkę, politykę, socjologię, etnografię, religię…

Zainteresowanym Czytelnikom z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa prezentujemy wybór ponad 100 tekstów o dziedzictwie kulturowym naszego regionu – Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Sporo artykułów dotyczy leżącego na Kaszubach Trójmiasta. Bardziej dociekliwi więcej materiałów znajdą podczas samodzielnego przeszukiwania internetowej bazy!

 

Zainteresowani mogą sięgnąć po roczniki Bibliografii Pomorza Gdańskiego wydane drukiem (1961–1981, 1996) oraz do rocznika 1997–1998 w pliku PDF.

 

Filia Pracownia Regionalna
Data wydarzenia