Odeszła Helena z wojny trojańskiej

10 maja zmarła Krystyna Łubieńska, aktorka związana z Trójmiastem i Teatrem Wybrzeże od 1958 r., piękna i barwna postać nie tylko świata teatralnego, ale całej pomorskiej kultury.

 

Urodziła się w Warszawie, wkrótce po ukończeniu Wydziału Aktorstwa Studia Teatralnego we Wrocławiu rozpoczęła pracę w Teatrze Wybrzeże, zaproszona przez Zygmunta Hübnera. Debiutowała rolą Heleny w sztuce Nie będzie wojny trojańskiej Jeana Giraudoux w reż. Bohdana Korzeniowskiego. Grała Ofelię w Hamlecie w inscenizacji Andrzeja Wajdy (1960), występowała w sztukach Szekspira, Ionesco, Gombrowicza, Mrożka. Współpracowała również z reżyserami młodszego pokolenia, m.in. grała w Blaszanym bębenku i Nie-boskiej komedii w reż. Adama Nalepy. Była głównie aktorką teatralną, ale można ją było oglądać także na ekranie, m.in. w filmach Mój stary Janusza Nesfetera, Mewy Jerzego Passendorfera, Przedwiośniu Filipa Bajona czy w serialach TV Lokatorzy i Sąsiedzi. Brała udział w wielu słuchowiskach i audycjach poetyckich Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, m.in. w emitowanej przez dwa lata powieści radiowej Stanisławy Fleszarowej-Muskat Kochankowie róży wiatrów.

 

Krystynę Łubieńską wielokrotnie gościliśmy w filiach naszej biblioteki, zarówno jako aktorkę prezentującą poezję, jak i uczestniczkę spotkań literackich.

 

2 sierpnia ubiegłego roku obchodziła dziewięćdziesiąte urodziny.

 

 

Kilka lat temu Biblioteka Gdańska PAN zorganizowała wystawę poświęconą jej życiu i działalności artystycznej.

 

 

Aktorka Krystyna Łubieńska z torebkami wiszącymi na ścianie w tle.