OGŁOSZENIE WERDYKTU JURY POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

Znamy już nazwiska laureatów tegorocznej odsłony Pomorskiej Nagrody Literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza".

Za  nami dziesięć miesięcy III edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej. Już dziś mamy zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników słowa pisanego do zapoznania się z efektem pracy Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Podczas materiału filmowego opublikowanego 23 października na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przedstawił laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej za 2019 rok w trzech kategoriach oraz laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2019.

 

 

Jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (Przewodniczący Jury – literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN), Bożena Orczykowska (zastępca dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku), Elżbieta Pękała (redaktor, organizator i promotor czytelnictwa), dr hab. Katarzyna Szalewska (prof. nadzw. UG – adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych) oraz Władysław Zawistowski (pisarz, dyrektor Departamentu Kultury UMWP) mieli zaszczyt i przyjemność oddać się lekturze książek  w rozmaity sposób związanych z Pomorzem.

Na liście 374 lektur znalazły się książki poświęcone tematyce Pomorza oraz książki pomorskich autorów wydane w 2019 roku. Duża część z nich została zgłoszona przez Wydawnictwa oraz inne uprawnione podmioty. Prawo zgłoszenia swoich faworytów mieli również członkowie Jury. Jak co roku, każdy z członków Jury otrzymał zadanie zapoznania się z pulą książek mieszczących się w ramach  jego zainteresowań czy pracy naukowej. We wrześniu na spotkaniu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku po bardzo burzliwej dyskusji Jury ogłosiło nominacje: 3 książki w kategorii Literacka Książka Roku oraz 4 w kategorii Pomorska Książka Roku.

Ogłoszenie dzisiejszych wyników to początek działań promocyjnych publikacji, które Jury  uznało za najważniejsze dla Pomorza w 2019 roku. Spotkania z książkami i ich autorami będą się odbywały on-line, a zaprezentowane  zostaną na stronie naszej Biblioteki.

Nominowani do Pomorskiej Nagrody Literackiej:

Literacka Książka Roku:

  • Potop. Poemat przewlekły o końcu świata – Salcia Hałas, Grupa Wydawnicza Foksal 2019
  • Zapach Porcelany – Bogdan Jaremin, Wydawnictwo Bernardinum 2019
  • Znikanie – Izabela Morska, Wydawnictwo Znak 2019

Pomorska Książka Roku:

  • Historia Kaszubów w dziejach Pomorza – tomy III-V – Józef Borzyszkowski i Cezary Obracht Prondzyński, Instytut Kaszubski 2019
  • Lekcja anatomii u Hansa Memlinga – Jerzy Jankau, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2019
  • „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945 – Jan Daniluk, Muzeum Gdańska 2019
  • Żelewscy w cieniu von dem Bacha – Andrzej Janusz – Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy 2019

Siostrzaną nagrodą Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski zrealizowane w roku poprzedzającym jej wręczenie lub za całokształt pracy literackiej w tym języku.

W skład kapituły Kaszubskiej Nagrody Literackiej wchodzą: dr Grzegorz Schramke (Przewodniczący), Piotr Dziekanowski, Krystyna Lewna (ubiegłoroczna laureatka Nagrody).

Nagrodę Pomorskiej Nagrody Literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej stanowi statuetka „Wiatr od morza”, autorstwa prof. Jacka Zdybla oraz nagroda pieniężna.

Serdecznie gratujemy wszystkim nominowanym i laureatom! Głęboko wierzymy, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się osobiście i wspólnie świętować nasze pomorskie święto literatury.

 

 

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a organizatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.