Podwieczorek z historią Brzeźna

Zapraszamy na spotkanie z Dorotą Kuś, absolwentką Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Od urodzenia mieszkanka Brzeźna, zafascynowana historią i dniem dzisiejszym tej nadmorskiej dzielnicy Gdańska.

 

Pocztówka ze zbiorów Doroty Kuś – Stoliki kawiarniane Hali Plażowej

 

O autorce:

 

Mam na imię Dorota i mieszkam w bliskim mojemu sercu Brzeźnie. Interesuję się niezmiernie ciekawą historią tej dzielnicy Gdańska. Przepadam za jazdą na rowerze. Lubię też jeździć na rolkach oraz chodzić z kijami (nordic walking). Nie muszę dodawać, że Brzeźno to raj dla uprawiających różne formy rekreacji. Zapraszam wszystkich do Brzeźna i do odwiedzenia mojej strony (która cały czas jest w budowie). W galerii obejrzeć można z mojej kolekcji stare pocztówki kurortu Brzeźno (Brösen), pocztówki z okresu PRL i inne artefakty, stare fotografie z archiwum rodzinnego, zdjęcia dzisiejszego Brzeźna. Pocztówki są opatrzone opisami, które pozwalają poznać „co nieco” dawne Brzeźno.

 

Los związał mnie z Brzeźnem dzięki rodzicom, którzy w 1949 r. jako bardzo młodzi małżonkowie przybyli do Gdańska na tzw. ziemie odzyskane, aby rozpocząć tu „nowe życie”. Zamieszkali w urokliwej, nadmorskiej dzielnicy tuż przy samej plaży. Jeszcze wtedy, można było poczuć „oddech” (choć słaby) przedwojennego kurortu, w którym wraz z kąpieliskiem nadal współistnieli rybacy, wypływający swoimi łodziami na połów w morze. Niestety wkrótce to wszystko miało zaniknąć… Dziś nie ma już rybaków i ich łodzi, zaś ocalałe, zaniedbane budynki zdrojowe, wille i domy są niemymi świadkami dawnego Brzeźna. Pudełkowate bloki z ery peerelowskiej, które „wyrosły” w zupełnie odmiennym układzie urbanistycznym, zmieniły radykalnie dzielnicę.  Brzeźno przeobraziło się nie tylko pod względem architektonicznym, ale przede wszystkim demograficznym.

 

Nie można zapomnieć, że „początki Brzeźna – nadmorskiej osady usytuowanej w pobliżu ujścia Wisły – datują się na XIII wiek, jednak osadnictwo na tym terenie mogło istnieć już wcześniej”. A już koniecznie trzeba wiedzieć, że to właśnie w Brzeźnie, powstał pierwszy na wybrzeżu gdańskim zakład kąpielowy. Założył go w 1803 r. właściciel ziemski Gotthilf Friedrich Dallmer.

 

W 2011 r. wydawnictwo „Marpress” wydało książeczkę mojego autorstwa  „Brzeźno/Brösen – fakty, zabytki, informacje turystyczne”. Określić ją można jako zwięzły przewodnik, czy też historia i teraźniejszość Brzeźna w „pigułce”. Książka jest dwujęzyczna – tekst został przetłumaczony na język niemiecki przez Henryka Kleinzeller’a. Wzbogacona jest pięknymi rysunkami w wykonaniu Jakuba Hoły. Recenzję przewodnika napisał Przemysław Gulda, a znaleźć ją można pod linkiem

 

Aby zobaczyć z bliska okładkę książki, należy kliknąć obrazek.

 

Pod koniec listopada 2017 r. opublikowane zostało II wydanie przewodnika (uzupełnione).

 

http://www.brzezno-dorota.pl/beton/