Justyna Dżbik-Kluge – „Bezdzietne z wyboru”

Biblioteka na Strzyży poleca!

Myślisz tylko o sobie! Jeszcze ci się zmieni! Kto ci poda na starość szklankę wody?
Takie zdania to codzienność wielu kobiet, które wybrały drogę bezdzietności.
Niektóre z satysfakcją czerpią ze swojej niezależności pełnymi garściami. Do innych w przełomowych momentach wraca pytanie: „Czy na pewno nie chcę mieć dzieci?” i w tym wyborze utwierdzają się w życiu wielokrotnie. Są i takie, które noszą w sobie żal utraconej szansy.
Mówi się, że bezdzietność to emanacja szeroko pojętego kryzysu naszych czasów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki mówią nam o współczesnych Polkach? Czy bezdzietne to egoistki czy pragmatyczki? Czy boją się restrykcyjnego prawa, nie mogą znaleźć odpowiedniego partnera, a może nie chcą rodzić ze względu na zmiany klimatyczne?
Bezdzietne z wyboru to pierwsza tak kompleksowa opowieść o niemacierzyństwie.
To rozmowy z kobietami o tym, dlaczego nie chcą mieć dzieci. To refleksje osób ze świata nauki – psycholożki, demografki, ginekologa – na temat tego coraz powszechniejszego zjawiska. Ale przede wszystkim to opowieść o prawie do decydowania o swoim życiu bez poczucia winy za niespełnienie społecznych oczekiwań.

Zobacz w katalogu, wypożycz, zarezerwuj: Bezdzietne z wyboru.