Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 18) – Pomorze w granicach II Rzeczypospolitej

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – w myśl słów Georga Orwella („Rok 1984”) „Kto rządzi przeszłością [w domyśle – wie o przeszłości], w tego rękach jest przyszłość” – zachęcamy do zapoznania się z historią powrotu Pomorza w granice II Rzeczypospolitej, którą prezentujemy w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej w 27-minutowym filmie i broszurze. Do obu powstał scenariusz lekcji, jaką pomorscy historycy poprowadzić mogą w swoich szkołach.

Zarówno broszura, jak i film towarzyszyły jubileuszowej wystawie „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020”, stworzonej przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Pokazują pomorskie drogi do niepodległości uzyskanej w 1920 r. Zapoznają z historią Pomorza Nadwiślańskiego w dobie zaboru pruskiego, polskim ruchem narodowym na Pomorzu w okresie zaboru, Prusami Zachodnimi w czasie Wielkiej Wojny (1914–1918). Następnie z niepokojami po zakończeniu wojny, rokiem 1919 – okresem wyczekiwania, przygotowań i przemocy, procesem przejmowania Pomorza przez Wojsko Polskie (wówczas, 10 lutego 1920 r.  miały w Pucku miejsce zaślubiny Polski z morzem) i tworzeniem nowej administracji państwowej. Chociaż pragnienia wielu mieszkańców Pomorza się ziściły, rzeczywistość zrodziła wiele rozczarowań…

 

Producent filmu – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – wyraża zgodę na jego publiczne wyświetlanie.

 

 

Scenariusz lekcji „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej”

 

Film „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej”

 

Broszura „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej”

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.