Franciszek Fenikowski urodził się w Poznaniu w rodzinie profesora gimnazjum, doktora filologii klasycznej Kazimierza Mariana Fenikowskiego i nauczycielki Zofii z domu Buczyńskiej primo voto Malkowskiej. W czasie II wojny światowej pracował m.in. jako robotnik, kreślarz, mierniczy i biuralista. Po jej zakończeniu studiował filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim. Debiutował w 1945 r. na łamach dwutygodnika „Życie Literackie” (w Poznaniu) jako poeta. Z Wybrzeżem związany był w latach 1948–1980. W latach 1956–1957 publikował w tygodniku „Ziemia i Morze”, poźniej m.in. w miesięczniku „Litery”, „Głosie Wybrzeża” (popularny był jego cykl „Pigułki ze starej apteki”), miesięczniku „Pomerania” i „Dzienniku Bałtyckim”.
W 1976 r. ożenił się z Ireną z Hozakowskich Orzechowską, matką Krzysztofa Orzechowskiego – aktora, reżysera teatralnego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, profesora sztuk teatralnych, męża aktorki Anny Dymnej.
Ostatnie lata życia spędził w Warszawie, gdzie został pochowany na cmentarzu parafii św. Katarzyny na Służewcu. Jego spuścizna literacka trafiła do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Dokładny wykaz twórczości Franciszka Fenikowskiego znajduje się w tworzonym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku Słowniku Pisarzy Pomorza Gdańskiego.
Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi z jego utworów oraz do samodzielnych poszukiwań tekstów jego autorstwa w BBC. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę biblioteki cyfrowej słowo „Fenikowski”, a następnie zrobić to samo już w wybranej publikacji, po wywołaniu klawiszami Ctrl+F kolejnej wyszukiwarki.
Zachęcamy do lektury!
Litery : magazyn społeczno-kulturalny, 1964, nr 9 (tekst „Duch Elsynory”)
Gdański Rocznik Kulturalny, 1965, nr 2 [„Tropy” (w setną rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego)]
Litery : magazyn społeczno-kulturalny, 1964, nr 2 („Tour de Copenhague”)
Litery : magazyn społeczno-kulturalny Wybrzeża, 1965, nr 9 (wiersz „Bertramka”)
Dziennik Bałtycki, 1965, nr 117 (wiersz „Morza śpiewem”)
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.