Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 23) – Franek nie tylko od „pigułek”

Niezauważenie 15 maja minęła 100. rocznica urodzin Franciszka Fenikowskiego (1922–1982), znanego po II wojnie światowej na Pomorzu Gdańskim poety, prozaika, reportażysty, felietonisty, autora popularnych powieści historycznych, legend i baśni regionalnych. Niektóre z jego utworów udostępniamy w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (BBC).

Franciszek Fenikowski urodził się w Poznaniu w rodzinie profesora gimnazjum, doktora filologii klasycznej Kazimierza Mariana Fenikowskiego i nauczycielki Zofii z domu Buczyńskiej primo voto Malkowskiej. W czasie II wojny światowej pracował m.in. jako robotnik, kreślarz, mierniczy i biuralista. Po jej zakończeniu studiował filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim. Debiutował w 1945 r. na łamach dwutygodnika „Życie Literackie” (w Poznaniu) jako poeta. Z Wybrzeżem związany był w latach 1948–1980. W latach 1956–1957 publikował w tygodniku „Ziemia i Morze”, poźniej m.in. w miesięczniku „Litery”, „Głosie Wybrzeża” (popularny był jego cykl „Pigułki ze starej apteki”), miesięczniku „Pomerania” i „Dzienniku Bałtyckim”.

 

W 1976 r. ożenił się z Ireną z Hozakowskich Orzechowską, matką Krzysztofa Orzechowskiego – aktora, reżysera teatralnego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, profesora sztuk teatralnych, męża aktorki Anny Dymnej.

 

Ostatnie lata życia spędził w Warszawie, gdzie został pochowany na cmentarzu parafii św. Katarzyny na Służewcu. Jego spuścizna literacka trafiła do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Dokładny wykaz twórczości Franciszka Fenikowskiego znajduje się w tworzonym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku Słowniku Pisarzy Pomorza Gdańskiego.

 

Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi z jego utworów oraz do samodzielnych poszukiwań tekstów jego autorstwa w BBC. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę biblioteki cyfrowej słowo „Fenikowski”, a następnie zrobić to samo już w wybranej publikacji, po wywołaniu klawiszami Ctrl+F kolejnej wyszukiwarki.

 

Zachęcamy do lektury!

 

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny Wybrzeża, 1963, nr 8 (wiersz „Tatk” – pamięci Jana Ostrowskiego z Wdzydz Kiszewskich i „To dla Ciebie”)

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny, 1964, nr 9 (tekst „Duch Elsynory”)

 

Gdański Rocznik Kulturalny, 1965, nr 2 [„Tropy” (w setną rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego)]

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny Wybrzeża, 1970, nr 2 („Pieśń o gdańskim Neptunie i narzeczonej rybaka”)

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny, 1964, nr 2 („Tour de Copenhague”)

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny Wybrzeża, 1965, nr 9 (wiersz „Bertramka”)

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny Wybrzeża, 1965, nr 2 (wiersze „Pożegnanie Antwerpii”, „Światlocienie”, „Podróż”, „Wigry”)

 

Pomerania : miesięcznik społeczno-kulturalny, 1975, nr 5 (wiersze „Gdyńska zatoka w oczach poety”, „Diabelskie jeziorko”, „Siedem cudów lata”, „Widokówka znad kaszubskich jezior”, „Ballada o żarnowieckiej furtiance…” i in.)

 

Dziennik Bałtycki, 1965, nr 117 (wiersz „Morza śpiewem”)

 


 

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.