To cyklicznie wydarzenie, polegające na ilustrowaniu pędzlem i dłutem tekstów literackich, zainicjowane zostało w czasach, kiedy dyrektorem GBP w Bolszewie była, emerytowana już, zarażająca otoczenie miłością do regionu, Janina Borchmann. Prezentowane w tym odcinku prace powstały w Roku Czesława Miłosza (2011), ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Dotychczas odbyło się trzynaście takich plenerów. Poświęcone były przede wszystkim artystycznym – malarskim i rzeźbiarskim – interpretacjom utworów autorów pomorskich. Których? Sza – dla niewiedzących niech będzie to tajemnicą. Mamy bowiem zamiar przedstawić je w przyszłości w naszych „ciekawostkach”.
Wasilewski, „Faust”, Ryszard – Obłoki
Szymańska, Halina, Barbara – Wiara
Szczodrowska, Teresa – O książce
Sobczak, Natasza – Ojciec w bibliotece
Podgórski, Tadeusz – Królestwo ptaków
Melzer, Bronisław – Przypowieść o maku
Mazurkiewicz, Aleksandra – Z okna
Marzec, Teresa, Krystyna – Zaklęcia ojca
Dzienisz, Krzysztof – Odnalezienie
Dering, Krystyna – Wyprawa do lasu
Bieńko-Kornacka, Elżbieta – Piosenka o końcu świata
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.