Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 30) – Muzeum Sopotu: z gabloty do sieci

209 obiektów z Muzeum Sopotu prezentowanych jest w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej! Są wśród nich zarówno przedmioty, z którymi zapoznać można się dokładnie dzięki ich ekspozycji w technice 2 D, jak i prace malarskie, a także stare pocztówki.

Udostępnienie w sieci zabytków będących w posiadaniu sopockiego muzeum to efekt współpracy tej placówki z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku. Ja zawsze prezentujemy tylko niektóre z nich. Pozostałe łatwo odszukać w zasobach Batyckiej Biblioteki Cyfrowej, wpisując w wyszukiwarkę słowa „Muzeum Sopotu”.

 

Litografia „Widok domu Kuracyjnego i Zakładu Kąpielowego w Sopocie” (1839)

 

Szklanica z widokiem Sopotu (1900?)

 

Prawidło do rękawiczek (1895-1905)

 

Torebka wizytowa (19-20 w.)

 

Wazonik z widokiem sopockiego mola (1910)

 

Kasetka na papierosy (1923)

 

Portret Agnes Marii Wilhelminy Claaszen z domu Wendt (ok. 1886)

 

Talerz porcelanowy z epoki Ming (1650?)

 

Para waz fajansowych z Delft (17-19 w.)

 

Lokówka na stojaku z podgrzewaczem (1900-1910)

 

 

Widok Domu Kuracyjnego i Zakładu Kąpielowego w Sopocie - litografia Alberta Juchanowitza z 1839 r.

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.