Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 31) – Po pierwsze: lokalność i regionalność

Już ponad 2000 numerów tygodników powiatowych dołączanych jeszcze niedawno do piątkowych głównych wydań „Dziennika Bałtyckiego” udostępnionych zostało w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. Nie byłoby to możliwe bez zgody wydawcy oraz współpracy z uczestnikami Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku, którzy gazety te pod opieką swoich trenerów albo w ramach stażów digitalizują.

 

Wpływ na decyzję o udostępnieniu tygodników powiatowych „Dziennika Bałtyckiego” (wiele z nich zaczęło się ukazywać w II poł. lat 90. XX w.) w bibliotece cyfrowej ma m.in. rzadkość ich występowania (tylko w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku oraz Bibliotece Narodowej), a także unikatowość tematyki. Do momentu likwidacji w końcu ubiegłego roku były one głównym źródłem informacji o tym, co dzieje się w powiatach pomorskich, wyprzedzając pod względem jakości materiałów z rzadka istniejące na terenie samorządów powiatowych internetowe portale informacyjne. W czasopismach tych podejmowane są kwestie dotyczące gospodarki, kultury, edukacji, samorządów czy życia społecznego. Niewiele tych wydarzeń opisywanych jest w głównym wydaniu „Dziennika Bałtyckiego”.

 

Digitalizacja tygodników to praca żmudna, ale efekty w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej już widać. Czytelnicy mogą przeglądać w BBC roczniki 2000-2002, sukcesywnie pojawiać się będą kolejne, ale nie dalej niż do roku 2010 (to data graniczna ujęta w umowie licencyjnej). W ich internetowych poszukiwaniach pomocna będzie wyszukiwarka, po wpisaniu do której jednego z poniższych tytułów pojawią się ich udostępnione numery.

 

„Dziennik Bytowski”

„Dziennik Chojnicki”

„Dziennik Człuchowski”

„Dziennik Kociewski”

„Dziennik Kwidzyński”

„Dziennik Malborski”

„Dziennik Miastecki”

„Dziennik Sławieński”

„Dziennik Słupski”

„Dziennik Tczewski”

„Dziennik Ustecki”

„Echo Pruszcza”

„Echo Ziemi Lęborskiej”

„Echo Ziemi Puckiej”

„Goniec Rumski”

„Gryf Kościerski”

„Gryf Wejherowski”

„NTN Kartuzy”

„Powiśle Sztum Dzierzgoń”

„Żuławy i Mierzeja”

 

*Podlinkowane zostały wyłącznie pierwsze numery dodatków dostępne w BBC.

 

 

Pierwsza strona "Dziennik Bytowskiego" z 2000 r.

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.