Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 35) – Jednodniówki z okazji zjazdów Kaszubów

Swoistymi vademecami o życiu miejscowości Pomorza są gazetki wydawane na okoliczność zjazdów Kaszubów, prezentowane w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Wspomniane zjazdy odbywają się od 1999 r., czyli od czasu wejścia w życie reformy samorządowej, która scaliła całe Kaszuby w jednym województwie – pomorskim. Liczące blisko 50 stron gazetki zawierają nie tylko programy tych wydarzeń, ale też informacje samorządowe, gospodarcze, kulturalne, literackie i społeczne dotyczące miejscowości, w jakich zjazdy się odbywają. Nie brakuje w nich tematyki historycznej.

Jednodniówki ukazują się staraniem redakcji miesięcznika „Pomerania” i Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Z ostatnią mieli okazję zapoznać się 8 lipca br. uczestnicy XXIV Zjazdu Kaszubów w Kartuzach.

 

Zachęcamy do lektury!

 

Pomerania : dodatek specjalny z okazji Zjazdu Kaszubów w Kartuzach, 8.07.2023 r.

 

Pomerania : dodatek specjalny z okazji Zjazdu Kaszubów w Brusach, 30.07.2022 r.

 

Pomerania : dodatek specjalny z okazji Zjazdu Kaszubów w w Chojnicach, 6.07.2019 r.

 

Pomerania : dodatek specjalny z okazji Zjazdu Kaszubów w Rumi, 1.07.2017 r.

 

 

Okładka dodatku do "Pomeranii" z okazji Zjazdy Kaszubów w Kartuzach

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.