Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 40) – Rękopisy Clary Claaszen

Trzy zakupione w 2021 r. przez Muzeum Sopotu rękopisy Clary Claaszen, należącej do patrycjuszowskiej rodziny gdańskiej pochodzenia flamandzkiego, udostępnione zostały w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

 

Dziadek właścicielki prezentowanych w BBC dziennika, sztambucha i zeszytu, Ernst Claaszen, nabył posiadłość przy Długich Ogrodach w Gdańsku. Jej rodzice, Johann (1817–1874) i Johanna (1823–1875), prowadzili firmę powroźniczą, którą odziedziczył starszy brat Clary Johannes i przekształcił ją w znane przedsiębiorstwo produkujące – głównie na potrzeby żeglugowe – liny konopne i stalowe. Najbardziej znany z rodziny był młodszy brat Clary – Ernst August Claaszen, przedsiębiorca, konsul amerykański w Gdańsku, inwestor willi w Sopocie, od jego nazwiska zwanej Willą Claaszena (obecnie mieści się w niej Muzeum Sopotu). Niestety, z powodu niepowodzeń biznesowych w 1924 r. popełnił on samobójstwo, strzelając do siebie z pistoletu. Pochowany został w rodzinnym mieście.

 

Prezentowany w BBC pamiątkowy, oprawiony w skórę, sztambuch ze złoceniami Clara dostała na swoje urodziny w 1864 r. od wujostwa Duske. Uczyła się wówczas w elitarnej szkole żeńskiej im. Wiktorii w Gdańsku. Autorkami większości wpisów w sztambuchu były jej szkolne koleżanki, m.in. Olga Paulsen ze znanej rodziny aptekarzy, kupców i rajców miejskich, i Marie Rhodin, późniejsza autorka książek o architekturze Gdańska. Pojawia się tu również Theodor Baile, znany botanik niemiecki, w latach 1862–1890 nauczyciel w szkole Wiktorii.

 

Drugi rękopis, zeszyt , zawiera opracowania lektur Clary Claaszen przerabiane w trakcie jej przygotowań do konfirmacji. Zapiski autorki sprawdzał nauczyciel, który swoje uwagi naniósł na marginesach czerwonym atramentem.

 

Z kolei dziennik z okresu 23 listopada 1889 – 8 kwietnia 1894 to zapiski dnia codziennego o tym, co się działo w rodzinie Claaszenów. Owa codzienność zaprezentowana została z nasyconej emocjami kobiecej perspektywy. Opisy tu zawarte pokazują styl życia gdańskiego patrycjatu w końcu XIX stulecia.

 

Rękopisy zdigitalizowane zostały w Pracowni Digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

 

 

DZIENNIK CLARY CLAASZEN ; CLARA CLAASZENS TAGEBUCH (1889.11.281894.04.08)

 

ZESZYT CLARY CLAASZEN ; CLARA CLAASZENS TAGEBUCH (18801900)

 

SZTAMBUCH CLARY CLAASZEN (ALBUM) ; CLARA CLAASZENS TAGEBUCH (1864) – UDOSTĘPNIONY ZOSTANIE WKRÓTCE

 

 

 

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.