POTOP Salci Hałas

Przedstawiamy pierwszą z trzech książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza w kategorii Literacka Książka Roku 2019 – Potop Salci Hałas, która ukazała się nakładem Grupy Wydawniczej Foksal.

„Potop to brawurowo napisany prozą poemat przewlekły o końcu świata. Realizm magiczny z polskich faweli. To historia trzech kobiet, które wiedzą więcej. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, skupiają się na tym, co bliżej. Na depresji Zośki, problemach sąsiadów. O nadchodzącym potopie mogą jednak opowiedzieć – byle nie telewizji, bo tam zrobią z nich wariatki”. (Grupa Wydawnicza Foksal)

Salcia Hałas – pisarka, ogrodniczka, animatorka.

W 2017 laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za debiutancką książkę  Pieczeń dla Amfy, za tę samą książkę nominowana do  nagrody imienia Witolda Gombrowicza.

Autorka słuchowisk radiowych,  projektów społecznych  oraz tekstów dramatycznych. Współpracowała między innymi z Teatrem Gdynia Główna przy projekcie Gdynia ReAktywacja. Otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na stworzenie spektaklu wspólnie z pacjentami Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Potop otrzymał również nominację do nagrody Nike.

Zwycięzców Pomorskiej Nagrody Literackiej poznamy 23 października 2020 o godzinie 18.00 na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Blibliteki Publicznej w Gdańsku www.wbpg.org.pl