Quiz z nagrodami!

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”,  zapraszamy do spróbowania sił w internetowym quizie poświęconym subregionom Pomorza Gdańskiego: Kaszubom, Kociewiu, Powiślu i Żuławom. Na najlepszych czekają nagrody: bon podarunkowy wartości 200 zł do Gospody „Mały Holender” w Żelichowie k. Nowego Dworu Gdańskiego, wizyta dla pięciu osób w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach, książki z Muzeum Gdańska i Instytutu Kaszubskiego, a także gadżety – torby, leżaki i notesy z biura Europejskich Dni Dziedzictwa. Quiz aktywny będzie do 17 września br. Oznacza to, że odpowiedzi nadsyłać można do końca tego dnia.

 

Idea wydarzenia narodziła się w 1985 r. w Granadzie, a Polska bierze w nim udział od 1993 r. Myślą przewodnią święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

 

Co roku Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. Tegoroczne, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności, spajają je bowiem oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności, wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne, praktyki związane z naturą czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że społeczność żyje i trwa.

 

Listę pierwszych osób z najlepszymi wynikami w quizie opublikujemy w tej samej informacji pod zakładką AKTUALNOŚCI na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku 18 września. Powiadomimy je też o wygranej drogą elektroniczną.

 

Wyniki

 

Pragniemy poinformować, że quiz rozwiązało 157 osób. Poniżej publikujemy
listę zwycięzców, którzy jako pierwsi nadesłali poprawne odpowiedzi:

 

1) Aleksandra S.

2) Magdalena B.

3) Elżbieta K.

4) Izabela P.

5) Stanisław K.

6) Marek B.

7) Ewa M.

8) Marta G.

9) Justyna P.

10) Ryszard P.

 

PARTNERZY: Gospoda „Mały Holender” w Żelichowie k. Nowego Dworu Gdańskiego, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Muzeum Gdańska, Instytut Kaszubski w Gdańsku