„Słowa wsparcia” solidarnościowy wieczór muzyczno-poetycki dla Ukrainy

1 kwietnia w Bibliotece pod Żółwiem organizujemy wieczór muzyczno-literacki w formie wsparcia dla Ukrainy, Ukrainek i Ukraińców. Będzie to również szansa na zapoznanie się z kulturą ukraińską.
Wieczór poezji ukraińskiej, poprzedzą atrakcje dla dzieci od 4 roku życia. Zapraszamy maluchy wraz z rodzicami o godz. 14:00 na warsztaty plastyczne z elementami folkloru. Poprowadzą je Julia i Tatiana, artystki-plastyczki z Odessy. Podczas spotkania będzie można usłyszeć bajki ukraińskie w języku polskim i ukraińskim.

 

W trakcie wieczoru usłyszymy pieśni ukraińskie w wykonaniu zespołu Źdźbło. Startujemy o 18:00. Repertuar, który zespół zaprezentuje tego wieczoru obejmuje przede wszystkim liryczne pieśni ukraińskie, w większości pochodzące z Połtawy. Są to pieśni o miłości i o stracie, podkreślające dawną łączność z naturą i odwołujące się do mityczno – magicznych słowiańskich korzeni. Jedna z pieśni to korowód na Kupałę (święto św. Jana), usłyszymy również dwa ukraińskie tańce. Pieśni przeplatane będą czytaniem fragmentów prozy oraz poezji ukraińskich autorów/ek, w wykonaniu gdańskich pisarzy/pisarek. Wieczór poprowadzi Barbara Piórkowska.

 

❗️❗️Ogłaszamy otwarty nabór! Czekamy na zgłoszenia od osób, które pracują ze słowem: piszą prozę, poezję, teksty opiniotwórcze, pracują z tekstem i nad tekstem. Jeśli czujecie łączność z Ukrainą i macie potrzebę wyrażenia wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców, możecie stać się częścią tego wydarzenia. Każda osoba przeczyta fragment prozy, bądź wiersza ukraińskich twórców. Zgłoszenia prosimy kierować na adres:.❗️❗️