Spektakl teatralny – Baczyński. Apokalipsa

Tym wydarzeniem chcemy uczcić pamięć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety i bohatera, jednego z patronów kończącego się 2021 roku.
Zapraszamy do Filii Naukowej 14 grudnia o godzinie 17:00 na spektakl teatralny „Baczyński. Apokalipsa”.
Po spektaklu odbędzie się rozmowa Magdaleny Olszewskiej i Andrzeja Faca na temat Baczyńskiego i jego twórczości.
„Baczyński. Apokalipsa”
Scenariusz i reżyseria: Magdalena Olszewska
Muzyka: Bartosz Hervy
Wizualizacje: Łukasz Boros
Obsada: Edyta Janusz-Ehrlich
Elementy scenografii: Konstanty Kajtoch
Plakat: Jacek Staniszewski
Głosu użyczyli: Konstancja Martin, Patryk Bitel, Konstanty Kajtoch, Aleksander Kluza, Alessandro Kollar
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia
Premiera: 4.11.2017
Na wstęp na spektakl obowiązują zapisy pod e-mailem: . Spektakl w reżimie sanitarnym.
Spektakl reżyserii Magdaleny Olszewskiej jest muzyczną opowieścią o matce i synu, którymi targają różne emocje, warunkowane pięknem i okrucieństwem życia w czasach zagłady. To próba podsumowania twórczości Baczyńskiego przy równoczesnym przyglądaniu się jemu jako młodemu człowiekowi, który musiał podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Uznany za życia za poetę wybitnego, Baczyński będzie dawał świadectwo pokolenia Kolumbów, wcielającego ideały w czynnej służbie ukochanemu krajowi. Spektakl produkcji Fundacji Pomysłodalnia pochyla się także nad interpretacjami w ocenie historii Powstania Warszawskiego, zrywu zmitologizowanego i do dzisiaj dotkliwie bolesnego.
W przestrzeń konfrontacji poglądów i emocji wprowadzać będą odbiorcę hermetyczne obrazy dźwięków i obrazów, ilustrujących przebogaty świat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Matko – powiedział jeszcze – to nic, że ja daleko, że nas rozdarła ciemność i ból, co tkwi jak nóż. Ja w tobie, ty we mnie płyniemy strugą, rzeką złocistą, drżącą strugą, gwiazdami lśniących róż. Bo nie ma rozerwania, choć rozerwane słowa, bo nie ma zapomnienia, choć życie nas zapomni; z brzęczących kręgów nieba ja w ciebie, a ty do mnie płyniemy… (K. K. Baczyński, Cień z obozu. Inskrypcja na płycie nagrobnej poety).
Spektakl w 2018 roku otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i znalazł się w programie „Kultura dostępna”.
Spektakl został wyprodukowany w 2017 roku przez Fundację Pomysłodalnia przy wsparciu finansowym Miasta Gdańska.