Święto Niepodległości a powrót Polski nad Bałtyk. Przypominamy wydarzenia sprzed ponad 100 lat.

Rok 1918 przyniósł Polsce niepodległość, ale zakończenie I wojny światowej stało się dla Polaków początkiem nowej politycznej i zbrojnej walki – o kształt państwa i jego granice. Trwała ona przez kolejne lata. Na wschodzie Polska musiała toczyć wojnę z bolszewicką Rosją. Dochodziło do konfliktów z Ukraińcami i Litwinami, którzy także dążyli do zbudowania własnej państwowości. Na południu trwał zatarg z Czechami o Zaolzie. Na zachodzie walczono z Niemcami o Śląsk i odzyskanie Wielkopolski oraz Pomorza.

Z okazji Święta Niepodległości przypominamy ważne wydarzenia na Pomorzu. Zachęcamy  do sięgnięcia po bogato ilustrowany rocznicowy album Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego i Krzysztofa Kordy pt. Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020. Polecamy także obejrzenie filmu pod tym samym tytułem. Materiały te ukazują pomorskie drogi do niepodległości. Prezentują historię Pomorza w dobie zaboru pruskiego i w czasie Wielkiej Wojny (1914–1918), przedstawiają dzieje ruchu narodowego na tym terenie oraz wydarzenia jakie doprowadziły do ponownego włączenia naszego regionu w granice Rzeczpospolitej oraz symbolicznych zaślubin Polski z morzem, w Pucku.

 

Album dostępny jest w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Natomiast film (27 min.) obejrzeć można na stronie Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. Dostępna jest tam również niewielka broszura.

 

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020.

 

Producentem filmu oraz wydawcą albumu i broszury jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku (współwydawca albumu: Instytut Kaszubski).

 

Wojciech Kossak. Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 r. Źródło: Biblioteka Uniwersytecka KUL / polona.pl – domena publiczna.