Wieczór literacki z autorami książek nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej

13 października o godzinie 17.00 w Teatrze Wybrzeże, na scenie Stara Apteka, odbędzie się wieczór literacki z autorami książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Rozmowę z autorami poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności. Wstęp wolny.

 

Wieczór literacki poprzedzający IV galę Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” jest spotkaniem z autorami książek nominowanych do nagrody. Spotkanie otwarte dla publiczności będzie okazją do poznania sylwetek autorów oraz ich dorobku. Rozmowa w formie panelu dyskusyjnego, której gospodarzem będzie dyrektor  Biblioteki Jarosław Zalesiński zostanie wzbogacona  w tym roku o lekturę krótkich fragmentów książek w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże.

 

Na wieczór literacki zapraszamy wszystkich czytelników i miłośników książki, którzy śledzą rynek wydawniczy, korzystają z naszych zasobów, lubią uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Na scenie zasiądzie jedenastu gości, więc będzie to z pewnością żywa dyskusja – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Tego dnia przed gmachem głównym Biblioteki planujemy odsłonięcie wystawy „Alfabet Pomorskich Pisarek i Pisarzy”, prezentującej autorów, którzy są chlubą naszego regionu dodaje.

 

Pomorska Nagroda Literacka została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 roku. Jest nagrodą m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy.

 

Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź twórcom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

 

Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020 zostały ogłoszone w dwóch kategoriach:

 

Literacka Książka Roku:

  • Tadeusz Dąbrowski, Scrabble,  Państwowy Instytut Wydawniczy 2020
  • Dariusz Filar, Szklanki żydowskiej krwi, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna 2020
  • Antoni Pawlak, Ale bez rozgrzeszenia, Instytut Mikołowski 2020
  • Barbara Szczepuła, W domu wroga, Wydawnictwo ARCHE 2020

 

Pomorska Książka Roku:

  • Janusz Dargacz, Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870), Muzeum Gdańska 2020
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynowicz: Anna szuka raju, Wydawnictwo Znak 2020
  • Michał Ślubowski, Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne, Wydawnictwo Marpress 2020
  • Wrzeszcz!  Mikołaj Trzaska – autobiografia, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Wydawnictwo Literackie 2020

 

Pomorską Nagrodę Literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

Zwycięzcy w obu kategoriach zostaną wyłonieni podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020, która odbędzie się 27 października 2021 o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku.

 

Na galę obowiązują zaproszenia. Liczba wejściówek ograniczona.