Do najbardziej fascynujących rozdziałów historii afroamerykańskiej kinematografii zaliczamy lata 80. i 90. XX wieku, kiedy „Nowe Czarne Kino” było na językach wszystkich. Mówiło się nawet o „New Black Hollywood”, które tworzyć mieli reżyserzy tacy jak Spike Lee, John Singleton i Mario van Peebles, a także ich ulubieni aktorzy – Denzel Washington, Wesley Snipes, Angela Bassett, Samuel L. Jackson oraz Rosie Perez. Przedsiębiorczy filmowcy zbudowali undergroundowy przemysł poza Hollywoodzkim establishmentem, kultywując własne style wizualne i narracyjne. Ich głównym celem było przedstawianie zagadnień społecznych, kulturowych i rasowych z innej – swojej własnej – perspektywy.
Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Krajnikiem, który przeprowadzi dla nas re- i de-konstrukcję amerykańskiej mitologii w kinie afroamerykańskim!
Pogadamy o czarnoskórych reżyserach i scenarzystach i ich spojrzeniu na Amerykę. Skonfrontujemy 'punkowego’ ducha wczesnej filmografii Spike’a Lee, post-kolonialną polemikę Steve’a Mcqueena, surowy realizm Johna Singletona z ideologią sitcomu („Bill Cosby”, „Fresh Prince”) i polityczną satyrą grozy Jordana Peele’a.
KIEDY I GDZIE?
21/02/2022
16:30-17:30
ZOOM: https://zoom.us/j/95545131280?pwd=eDAvVjdNRWxBZGcvVy9YVGVKR1E0dz09
Facebook Live: https://www.facebook.com/AmericanCornerGdansk
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim. Udział jest bezpłatny.
Zapisy nie są obowiązkowe, ale jeżeli chcecie od nas otrzymać przypomnienie w dniu wydarzenia, wypełnijcie formularz – https://forms.gle/x8mo3ob8SJpGy4cg9
Link do spotkania wyślemy na podany adres e-mail.
O prowadzącym: Łukasz Krajnik – wykładowca i dziennikarz. Regularnie publikuje na łamach czołowych polskich portali oraz czasopism kulturalnych. Bada popkulturowe mity, nie zważając na gatunkowe i estetyczne podziały. Prowadzi fanpage Kulturalny Sampling.