Biblioteka Movie

Projekcja filmu „Powitanie słońca”, reż. Stephane Haskell

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu pt. „Powitanie słońca” w reżyserii Stephane’a Haskella, która odbędzie się 30 czerwca 2023 r. (piątek) o godzinie 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem.

 

Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi.

 

Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.

 

By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.

 

Wydarzenie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Jogi (International Day of Yoga) − święto proklamowane 11 grudnia 2014 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy premiera Indii Narendry Modi poświęcone propagowaniu jogi. Na obchody wyznaczono dzień 21 czerwca. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 2015 roku .

 

Prelekcja i prowadzenie debaty:

dr Paweł Kwaśniewski. Nauczyciel Jogi, Tantry i Ajurwedy, międzynarodowy pedagog i mentor nauczycieli. Psychotraumatolog, akupunkturzysta, praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz Ājurvedy, muzykoterapeuta, naturoterapeuta. Współzałożyciel Szkoły Jogi i Tantry BHAKTI SHALA oraz Centrum Terapii Naturalnych i Medycyny Wschodnioazjatyckiej.

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00