Bursztyn. Łzy bogów

„Bałtyk niesie nasze zboże
Od Kaszubskich w dal wybrzeży,
Na dnie jego zagrzebany
Złotożółty bursztyn leży”.
Artur Oppman

 

 

Serdecznie zapraszamy do Filii Gdańskiej, której wnętrze tego dnia jeszcze bardziej wypełni się ciepłem i słonecznymi promieniami. A wszystko to za sprawą bursztynowych opowieści Zbigniewa Strzelczyka. Znakomitego gdańskiego Mistrza Bursztyniarza, Mistrza Złotnictwa oraz Mistrza Rzemiosła Artystycznego,  który już prawie pół wieku z wielkim zamiłowaniem zajmuje się tym szlachetnym surowcem.
Na spotkaniu posłuchamy o historii i obróbce bursztynu, jego klasyfikacji, a także o  rozpoznawaniu falsyfikatów bursztynu.

 

 

 

Pan Zbigniew o sobie:

„Bursztyniarz – to nie tylko mój zawód, ale i pasja. Prawie 50 lat mojej pasji czyni mnie człowiekiem szczęśliwym, a wiedzą i umiejętnościami dzielę  się chętnie ze wszystkimi, którzy  akceptują nowe wyzwania. Bursztyn to niezwykły kamień jubilerski powstały z żywicy, ma w sobie jeszcze wiele tajemnic i nieodkrytych wartości.
Dzięki bursztynowi poznałem wielu ciekawych ludzi. Niektórych osobistości z pewnością nie trzeba przedstawiać, jak na załączonym zdjęciu.
Chciałoby się powiedzieć: świat się kręci wokół bursztynu! A szczególnie wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu”.

 

 

 

 

 

 

 

Filia Filia Gdańska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17:30
Na zdjęciu pan Zbigniew Strzelczyk prezentuje bursztyn Parze Książęcej - Williamowi i Kate i towarzyszy im Paweł Adamowicz prezydent Miasta Gdańsk