Cheer Queer! Porozmawiajmy! Mów o mnie ono

Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci? Dlaczego nasze dzieci robią nową rewolucję seksualną? Zapraszamy do wspólnej dyskusji w duchu porozumienia bez przemocy i wzajemnej życzliwości!
Nastolatki odrzucają binarny podział na płeć i przypisaną jej seksualność. Dostrzegają więcej możliwości, niż widzieli ich rodzice. Lawinowo wzrasta liczba młodych transpłciowych osób (w Wielkiej Brytanii o kilkaset procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat). Rodzice wychowywali córkę, a ona jest chłopcem. Albo odwrotnie. Lub jest osobą niebinarną: ani w pełni chłopcem, ani w pełni dziewczynką. Może też być czasem chłopcem, czasem dziewczynką albo w ogóle osobą bez płci.
Nie każde z tych dzieci dąży do korekty płci, większość chce tylko móc wyrażać siebie – używając innego imienia, innych ciuchów, innych zaimków czy rodzajników. Ale tutaj dochodzi jeszcze uczuciowość i seksualność: bycie osobą homo-, hetero-, bi-, pan- lub aseksualną, panromantyczną, aromantyczną. Queerowe są zarówno nastolatki transpłciowe, jak i te identyfikujące się ze swoją płcią metrykalną. Co się zmieniło w Europie i obu Amerykach w dużych i małych miastach?
Czy może tak było zawsze, ale dopiero w XXI wieku staliśmy się na tyle otwarci, by głośno o tym mówić? Razem z autorkami zastanawiają się nad tym transpłciowe nastolatki, ich rodzice
i specjaliści.
Zapraszamy do wspólnej dyskusji w duchu porozumienia bez przemocy i wzajemnej życzliwości!
KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN – dziennikarka od blisko trzydziestu lat. Pracowała m.in. w: „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polska–Europa–Świat”, w tygodnikach „Newsweek”
i „Wprost”, obecnie jest związana z redakcją „Kultury Liberalnej”. Autorka tekstów i książek o tematyce społecznej.
JOANNA SOKOLIŃSKA – socjolożka z wykształcenia, reporterka z zawodu. Przez dwadzieścia lat jako dziennikarka, redaktorka i reporterka związana z „Gazetą Wyborczą”. Dla „Wysokich Obcasów” tworzyła portrety kobiet zmagających się z codziennością i felietony o rodzicielstwie. Jest studentką Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży.
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00