Co Gdańsk czyta w 2023? Zagłosuj na wspólną lekturę dla gdańszczan i gdańszczanek

Co Gdańsk będzie czytać w 2023 roku? O tym zadecydujecie Wy, drodzy Czytelnicy i Czytelniczki, głosując online:

 

https://forms.gle/oqY9wcvc8jXPyQ7eA

 

Swój głos na lekturę tegorocznej edycji GDAŃSK CZYTA można oddać na:

„Nieczułość” Martyny Bundy

albo na

„Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer.

GDAŃSK CZYTA jest wydarzeniem  w ramach popularnej, wywodzącej się z USA akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką. Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora.

I tura głosowania na lekturę na 2023 rok miała miejsce podczas wrześniowych Gdańskich Targów Książki, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej przez bibliotekarzy urny na stoisku WiMBP w Gdańsku.

II tura plebiscytu odbywa się online. Rozpoczęła się 28.02.2023 o godz. 15:00 i potrwa do 14.03.2023 do godz. 15:00. Tegoroczną odsłonę plebiscytu zainaugurowała Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28.02.2023  w Czytelni w Bibliotece Głównej. Głosować można na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańska Miasta Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Akcję swoim patronatem objęło „Zawsze Pomorze”.