Cornerowy Klub Książki – pierwsze spotkanie

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące Cornerowy Klub Książki! Będziemy rozmawiać o książce "Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" Oceana Vuonga.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inaugurujące Cornerowy Klub Książki – serię spotkań, podczas których będziemy omawiać i dyskutować o książkach najbardziej interesujących współczesnych osób autorskich rodem z USA. Zapraszamy wszystkie osoby, które przeczytały „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Oceana Vuonga i aż palą się do rozmowy w kameralnym, nieoceniającym gronie!

 

Cornerowy Klub Książki powstaje w ramach współpracy między American Corner Gdańsk i Grupą SABAT.

 

Book Club (1)_0.png

 

DATA I MIEJSCE: 26.05 (czwartek), godz. 18:00, American Corner Gdańsk, Targ Rakowy 5/6

 

PROWADZENIE: Grupa SABAT (Bartosz Dołotko, Julka Jankowska)

 

KSIĄŻKA: Ocean Vuong, „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”, przełożył Adam Pluszka, Wydawnictwo W.A.B., 2021
Wydanie oryginalne: „On Earth We’re Briefly Gorgeous”, Penguin Press, 2019

 

Wydarzenie prowadzone w języku polskim, nie obowiązują zapisy.

 

 

„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to list syna do matki, która nie umie czytać. Bohater odkrywa historię rodziny, której najważniejsze wydarzenia rozgrywały się w Wietnamie. Historia ta zaś jest niczym drzwi wiodące do tych sfer życia autora listu, których jego matka nigdy nie znała. Powieść Oceana Vounga to świadectwo zaciekłej, lecz niezaprzeczalnej miłości samotnej matki i jej syna, a zarazem brutalnie szczera opowieść o odkrywaniu męskości i przynależności do rasy oraz klasy.

 

„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to książka zarówno o mocy opowiadania własnej historii, jak i o utracie ciszy, której nie można usłyszeć.

 

(Opis pochodzi ze strony wydawnictwa)

 

Ocean Vuong jest autorem zbioru wierszy „Time is a Mother” (2022) oraz bestsellera New York Timesa „On Earth We’re Briefly Gorgeous” (2019), przetłumaczonego na 36 języków. W 2019 roku otrzymał stypendium MacArthur Fellowship (nazywane „grantem dla geniuszy”). Jest również autorem docenionego przez krytykę zbioru wierszy „Night Sky with Exit Wounds”, który znalazł się na liście 10 najlepszych książek 2016 roku New York Timesa.

 

Vuong urodził się w wietnamskim Saigonie i wychował w Hartford w Connecticut jako dziecko z klasy robotniczej. Rozpoczął studia marketingowe na Pace University, lecz rzucił je na rzecz studiowania XIX-wiecznej literatury amerykańskiej w Brooklyn College. Tytuł magistra sztuk pięknych (MFA) uzyskał na New York University, gdzie studiował poezję.

Obecnie mieszka w Northampton w Massachusets, wykłada poezję na University of Massachusetts Amherst.

 

(Przetłumaczone fragmenty biogramu pochodzą ze strony internetowej autora: oceanvuong.com)

 

Książka jest również dostępna w wybranych filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Filia American Corner Gdańsk
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00