Dlaczego warto podróżować? Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem

Dlaczego warto podróżować? Dobre pytanie, po cóż to robić? Przede wszystkim po to, żeby stawać się lepszym człowiekiem, wzmacniać swoją wrażliwość wobec tego, co wokół oraz otwierać się na ludzi poznanych w drodze. Po co jeszcze? Aby poznawać kulturę oraz lokalne zwyczaje odwiedzanych miejsc, a także po to, aby mieć możliwość obserwowania i przebywania pośród zjawiskowo pięknej natury bo to ogromny przywilej.

Najpierw opowiem o Majorce, ale nie o kurortach, tylko o trekkingu z południa na północ wyspy, przez góry Serra de Tramuntana szlakiem GR 221 Ruta de Pedra. Będzie mowa o wspaniałych górach, zatokach wciśniętych w nabrzeże, gajach pomarańczowych, drzewach truskawkowych oraz o urokliwych górskich miasteczkach. Będzie też o drewnianym pociągu orange train i miasteczku Lluc, w którym zaobserwować można spadające gwiazdy. Pokażę zachwycający Park Narodowy Aspromonte w Kalabrii. W tej mniej popularnej części Włoch mogłem podziwiać pocztówkowe landszafty namalowane przez matkę naturę. Miałem też to szczęście, że zostałem poproszony przez miejscowego pasterza, aby wraz z nim zagonić kozy do zagrody. Powiem też o przemierzanych szlakach na kanaryjskiej wyspie La Palma, jeszcze nie tak bardzo zatłoczonych i obleganych. Nadmienię o nocy spędzonej na najwyższym szczycie wyspy Roque de los Muchachos. Wspomnę też o zjawiskowej kalderze de Taburiente i wspaniałych lasach wawrzynowych znajdujących się w Los Tilos. Zilustruję też nadzwyczajną różnorodność bujnej, endemicznej przyrody La Palmy nazywanej La Isla Verde czyli Zielona Wyspa. Zaprezentuję także niezwykle interesujące krajobrazy zaobserwowane w Laosie oraz Wietnamie, a także przybliżę burzliwą i niełatwą historię tych krajów. Opowiem jaki wpływ miały kolonializm oraz zależność od krajów globalnej północy na gospodarkę Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Scharakteryzuję laotański Archipelag 4000 tysięcy wysp. Pokażę efektowne widoki z pętelki Thakhek Loop, majestatyczne panoramy rozpościerające się z punktów widokowych z okolic miasteczka Vang Vieng, oraz wietnamskiej prowincji Lao Cai i zatoki Ha Long. Moja opowieść o Indochinach została wybrana w 2019 roku najlepszą prezentacją Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero im. Olgierda Budrewicza, www.facebook.com Najlepsza prezentacja festiwalu.
Poniżej link do mojej ostatniej prezentacji online o Laosie oraz do opowieści o Wietnamie, Kambodży oraz Birmie, którą zaprezentowałem na Festiwalu Przez Świat, Spotkania z podróżą.
www.facebook.com Prezentacja o Laosie.
www.youtube.com Prezentacja o Wietnamie, Kambodży, Laosie oraz Birmie. Festiwal Przez Świat – Spotkania z Podróżą.

Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozuotaczający go świat.

Filia: Biblioteka Suchanino (ul. Paderewskiego 11)
Data wydarzenia:
22.09.2022
Godzina rozpoczęcia:
18.00
Udostępnij:

Filia Biblioteka Suchanino
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18.00