DOBRE SŁOWA → Tydzień twórczego pisania

Zapraszamy na DOBRE SŁOWA. Tydzień twórczego pisania → szereg spotkań i warsztatów o tworzeniu, pisaniu, promowaniu swojej twórczości i zmianach, jakie niosą ze sobą dobre słowa. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.

Pokazujemy słowo pisane w szerokim kontekście: z perspektywy akademickiej, psychologicznej, pedagogiczne, wydawniczej, dziennikarskiej, czytelniczej.

 

PROGRAM SPOTKAŃ:

 

1 grudnia (środa), godz. 18:00 | Instytut Kultury Miejskiej 
Od poezji do medycyny narracyjnej. Jak tworzenie tekstu może zmienić świat?
Goście dyskusji: Artur Burszta (Biuro Literackie), Anna Cieplak (pisarka, animatorka kultury), Aleksander Woźny (Uniwersytet Wrocławski). Moderuje Barbara Piórkowska

 

3 grudnia (piątek), godz. 18:00 | Biblioteka Manhattan 
Chaos na podwórku czy porządek w szufladach? O pisaniu dla dzieci
Gościnie dyskusji: Joanna Czeczott („Kosmos dla dziewczynek”), Roksana Jędrzejewska-Wróbel (pisarka, scenarzystka), Grażyna Rigall (ilustratorka). Moderuje Anna Tatarska

 

4 grudnia (sobota), godz. 17:00 | Instytut Kultury Miejskiej 
Kreatywność a marketing: jak wydawać i promować swoją twórczość?
Gościnie dyskusji: Monika Długa (Wydawnictwo Poznańskie), Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza), Marta Szadowiak (Projekt PR). Moderuje Barbara Piórkowska

 

WARSZTATY (obowiązują zapisy)

 

Cykl 3 spotkań: 2, 4 oraz 6 grudnia | Biblioteka Główna, Targ Rakowy 5/6

2 grudnia 2021 (czwartek), godz. 17.30-20.30
4 grudnia 2021 (sobota), godz. 10.30-13.30
6 grudnia 2021 (poniedziałek), godz. 17.30-20.30

 

Morska, Sarenka na granicy. Warsztaty o narracji. Warsztaty prowadzi Izabela Morska.
Zapisy: Z uwagi na organiczną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Warunkiem uczestnictwa jest deklaracja udziału w trzech spotkaniach oraz przesłanie wraz ze zgłoszeniem próbki tekstu (maksimum jedna strona maszynopisu) na adres: .

 

Ten cykl warsztatów (trzy spotkania) oparty jest na powieści Felixa Saltena Bambi. Warto zatem wcześniej ją przeczytać, choć nie jest to konieczne. Rozmawiać będziemy o narracji: o takim prowadzeniu narracji, która głównemu bohaterowi lub bohaterce daje szansę na rozwój, o znaczeniu scen dramatycznych, o tym, jak napisać sprawny dialog, a także o kwestii granicy.

 

4 grudnia (sobota), godz. 14:00 | Biblioteka pod Żółwiem 

 

Jak pracować z wyobraźnią? Warsztaty dla nauczycieli (i przyszłych nauczycieli)
Warsztaty prowadzą Paulina Niedzielska, Agnieszka Salamądry
Szczegóły i zapisy: www.evenea.pl/event/wyobraznia

 

OPIS DEBAT:

 

Od poezji do medycyny narracyjnej. Jak tworzenie tekstu może zmienić świat?
Goście dyskusji: Artur Burszta (Biuro Literackie), Anna Cieplak (pisarka, animatorka kultury), Aleksander Woźny (Uniwersytet Wrocławski). Moderuje Barbara Piórkowska

 

Z pisania płynie wiele korzyści, a ćwiczenie warsztatu potrafi stać się zarówno wyzwaniem, jak i inspiracją. Z daleka od szkolnych rozprawek, poza kanonami, jesteśmy w stanie budować małe światy, opowiadać, radzić sobie z traumą, komentować teraźniejszość, przewidywać przyszłość i wpływać na los swój i innych.

 

W jaki sposób pracować ze słowem? Czemu może ono służyć? Jak słowa decydują o postrzeganiu rzeczywistości? I po co w ogóle pisać i trenować umiejętności w tym zakresie? O tym porozmawiamy w gronie praktyków i praktyczek związanych z tworzeniem: kierownikiem najstarszego festiwalu poetyckiego w Polsce, znanego z działań pracowni literackich – Arturem Bursztą, autorką książek i animatorką kultury, nauczycielką twórczego pisania Anną cieplak oraz propagatorem medycyny narracyjnej, która zmienia beznamiętny komunikat lekarski w opowieść – prof. Aleksandrem Woźnym.
 

Chaos na podwórku czy porządek w szufladach? O pisaniu dla dzieci
Gościnie dyskusji: Joanna Czeczott („Kosmos dla dziewczynek”), Roksana Jędrzejewska-Wróbel (pisarka, scenarzystka), Grażyna Rigall (ilustratorka). Moderuje Anna Tatarska

 

Jak pisać dla dzieci i nastolatków? Na pewno tak, by chciały czytać, gdy już tę umiejętność same posiądą. W kraju cierpiącym na permanentny kryzys czytelnictwa wykreowanie sympatii do literatury wydaje się ważką misją. Kto wie, może zachęceni do książkowych opowieści młodzi poprawią kiedyś smutne, dorosłe statystyki?

 

Niezmiennie najważniejsze jest to, by słowa drukowane (lub wyświetlane!) były dla najmłodszych odbiorców źródłem wiedzy, kreatywnej stymulacji i mądrych, empatycznych wzorców. By pielęgnowały wrażliwość i dawały narzędzia do radzenia sobie z – czasami tak przytłaczającym – światem.

 

O tym, jak rozumieją mądre pisanie dla młodych czytelników i czytelniczek, opowiedzą Joanna Czeczott (magazyn „Kosmos dla dziewczynek”), Grażyna Rigall (ilustratorka) i Roksana Jędrzejewska-Wróbel (pisarka).

 

Kreatywność a marketing: jak wydawać i promować swoją twórczość?
Gościnie dyskusji: Monika Długa (Wydawnictwo Poznańskie), Małgorzata Muraszko („Gazeta Wyborcza”), Marta Szadowiak (Projekt PR). Moderuje Barbara Piórkowska

 

Co zrobić z napisanym tekstem? Jeśli się go nie wrzucamy w ogień, to warto sprawdzić możliwości publikacji oraz możliwe scenariusze, według których może potoczyć się nasza pisarska kariera.
Czy osoba pisząca musi dziś mieć agenta/agentkę literacką? Jakie istnieją sposoby na zaznaczenie swojej obecności na tak bogatym rynku? Ile i właściwie co zależy od twórcy/twórczyni, a ile od wydawnictw, szczęścia i oczekiwań czytelniczych? I co robić, jeśli nie mamy absolutnie żadnych środków na promocję siebie i swojej pracy literackiej?

 

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą: wydawczyni Monika Długa , dziennikarka kulturalna Małgorzata Muraszko oraz szefowa agencji PR, Marta Szadowiak. A w imieniu autorek i autorów zapyta żywo zainteresowana tematem pisarka Barbara Piórkowska.