„Don Kichot – galeria otwarta/ Don Quijote – galería abierta”

Zapraszamy na wernisaż obrazów, grafik i rzeźb oraz prezentację dwujęzycznej monografii.

Wojewódzka i Miejsca Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Fundacja Poset zapraszają na publiczną prezentację dwujęzycznej monografii „Don Kichot – galeria otwarta/Don Quijote – galería abierta”.

 

Miejsce: Biblioteka Główna w Gdańsku, Targ Rakowy 5/6, 13 maja 2022 r. godzina 17.00

 

Ta unikatowa publikacja, opracowana przez Artura Matysa, to pierwsza na polskim rynku wydawniczym prezentacja dzieł polskich malarzy i grafików, inspirujących się arcydziełem Don Kichote z La Manchy Miguela de Cervantesa. W monografii znalazły się reprodukcje prac m.in. Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Tadeusza Kantora czy Józefa Wilkonia. Ważne miejsce zajmują wśród nich dzieła artystów związanych z Gdańskiem, m.in. Ryszarda Stryjca, Kiejstuta Bereźnickiego, Sławomira Witkowskiego.

 

Spotkanie z Arturem Matysem, prowadzone przez Jarosława Zalesińskiego, dyrektora WiMBP w Gdańsku, to niejedno wydarzenie tego dnia w gdańskiej bibliotece. Poprzedzi je wernisaż obrazów, grafik i rzeźb znanych artystów z tytułowym bohaterem Cervantesowego arcydzieła w głównej roli.

 

Dopełnieniem wystawy będzie prezentacja drugiego i trzeciego w kolejności wydania powieści w przekładzie z języka francuskiego na język polski oraz pierwszego wydania w przekładzie z języka hiszpańskiego na język polski.

 

Gośćmi honorowymi prezentacji będą Ambasador Hiszpanii Pan Javier Sanabria Valderrama oraz dr hab. Wojciech Charchalis, tłumacz z języka hiszpańskiego, autor najnowszego przekładu Don Kichota na język polski.

Filia Biblioteka Główna
Data wydarzeniaGodzina wydarzenia
17:00