Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusja poświęcona „Wyspie zaginionych drzew” Elif Şafak

Serdecznie zapraszamy na dyskusję poświęconą „Wyspie zaginionych drzew” Elif Şafak, która odbędzie się 20 lutego 2024 roku (wtorek) (ZMIANA TERMINU!) o godz. 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem.

 

 

Nominowana do The Costa Novel Award, The Women‘s Prize for Fiction i RSL Ondaatje Prize. Zachwycająca opowieść o tożsamości, przynależności i magicznej mocy natury, która pomaga oswoić traumę.

 

Ada Kazantzakis ma szesnaście lat i nie wie nic o historii swojej rodziny. Urodzona i wychowana w Londynie nastolatka nie mówi ani po grecku ani po turecku, a po śmierci matki z trudem odnajduje się wśród rówieśników. Nie zdaje sobie sprawy, że wiele lat temu na Cyprze – wyspie, gdzie spotykają się trzy kontynenty, plaże są złote, a woda turkusowa – młody Grek Kostas zakochał się w Turczynce Defne, mimo że byli śmiertelnymi wrogami. Ich uczucie rozkwitało w kraju ogarniętym wojną domową, potajemnie spotykali się w miejscowej tawernie, za świadka mając jedynie drzewko figowe. Wiele lat później to samo drzewo rośnie w londyńskim ogrodzie Kostasa i okazuje się dla Ady jedyną drogą do odkrycia prawdy o tym, kim jest i kim byli jej rodzice.

 

 

„Şafak podjęła się kuszącej, a zarazem ryzykownej operacji: rozpisała historię na wiele głosów i nie są to tylko głosy ludzkie. Jest to próba oddania pola słabszym, niezauważanym, istniejącym inaczej niż my. Ta powieść upomina się o miejsce dla tego, co nie jest ludzkie, nie tracąc z oczu tego, co czysto ludzkie. To również podróż w czasie i przestrzeni oraz panorama tematów istotnych i naglących.” – Małgorzata Lebda

 

„Şafak tworzy dla nas nowy dom ze słów.” – Colum McCann

 

„Jest to doskonała powieść – pozostaje w harmonii z charakterystycznym dla Şafak współczuciem wobec pominiętych i niekochanych, wygnanych, wykluczonych i rozdzielonych przez samą historię. Jestem pewien, że książka ta poruszy wielu czytelników na całym świecie, tak jak poruszyła mnie.” – Robert Macfarlane

 

 

[Źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie]

 

 

 

Egzemplarze „Wyspy zaginionych drzew” Elif Şafak znajdują się w Bibliotece pod Żółwiem.

 

Wszelkie pytania prosimy kierować do Aleksandry Wuckiej osobiście lub mailowo: .

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00