Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie z książką Mariusza Szczygła „Fakty muszą zatańczyć”

Dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu? Czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom? Czy na pewno Z zimną krwią Trumana Capote’a jest pierwszą powieścią non-fiction? Do czego może służyć reporterowi bardzo długi szalik? Dlaczego Hanna Krall jest Mondrianem reportażu, a nie Chagallem? Czego uczyła reporterki i reporterów „Gazety Wyborczej” Małgorzata Szejnert? Jak Ryszard Kapuściński używał pisarskiej wolności? Czy reportaż gonzo to tylko Ameryka po narkotykach? Czy reporter może używać fantazji? A może reportaż to jedynie „wiara, że coś się zdarzyło”?

 

„Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie – pisze Szczygieł. – My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem”.

 

Nowa książka Mariusza Szczygła jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.

Okładka i informacje o książce pochodzą ze strony wydawnictwa: www.dowody.com

 

Spotkania w ramach DKK dla dorosłych w Bibliotece Manhattan odbywają się  regularnie – przeważnie w 3 poniedziałek miesiąca o godz. 17.30.

 

Nasze dyskusje są sposobem na spędzenie wolnego czasu, poznanie nowych książek i autorów, wymianę myśli, poznanie opinii innych osób.

 

Spotkania klubu nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany.

 

 

Filia Biblioteka Manhattan
Data wydarzeniaGodzina wydarzenia
17:30
Okładka książki Mariusza Szczygła Fakty muszą zatańczyć