Dzień otwarty Centrum Herdera UG w Filii Gdańskiej

Zapraszamy na Dzień otwarty Centrum Herdera UG w Filii Gdańskiej.

 

 

12.00-13.30

Prowadzenie: Barbara Piórkowska i dr Janusz Mosakowski

Milczące koleżanki Herdera. Wykształcone kobiety w Gdańsku na przełomie XVIII i XIX wieku oraz ich następczynie

Spotkanie na przedprożu Biblioteki Filii Gdańskiej na ul. Mariackiej 42

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego podyskutujemy o postaciach pomorskich i gdańskich kobiet sprzed ponad stulecia. Często obecnie zapomniane, miały na tyle silny charakter i wspaniałą osobowość, że potrafiły działać w – bądź co bądź niedostosowanym dla ich potrzeb i skrojonym pod mężczyzn – świecie. Umiały być niezależne, profesjonalne, odważne – ale czy jednocześnie ocaliły swoją wrażliwość? Wykształcone – potrafiły korzystać z kobiecej mocy? Artystki, myślicielki, edukatorki – powspominamy ich ciekawe życie. Na pewno żyły na przekór, by nie powiedzieć wbrew regułom narzuconym w tamtych czasach, a dla dzisiejszych kobiet wręcz mogły stać się inspiracją w pokonywaniu przeciwieństw. Z zasobnego kuferka dziejów wyciągniemy i przywołamy najciekawsze postaci. Nazwałyśmy/liśmy je „koleżankami Herdera”, bo gdyby nie mnogość historycznych ograniczeń, na pewno mogłyby robić wielkie kariery, tak jak on – być znane i zapamiętane, pisać książki i rozprawy naukowe. Milczącym do tej pory żonom, matkom i pomocnicom damy głos, by mogły opowiedzieć o swoim życiu w pruskim i niemieckim Gdańsku.

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.com. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, reż. Ewa Ignaczak). Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018), trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2023 roku wydana zostanie jej powieść „Gaja” – w 2024 – zielony przewodnik literacki po Gdańsku (Marpress).

Dr Janusz Mosakowski – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UG, autor książki „Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej”, tłumacz literatury naukowej i pięknej o Gdańsku (Peter Oliver Loew „Gdańsk i jego przeszłość”, Johannes Trojan „Mój ojciec, kupiec”, Felix Scherret „Dolar drożeje!”, Marie Sansgêne „Wspomnienia z młodości ubogiej służącej”, Richard Teclaw „Reportaże z Wolnego Miasta 1926-1928”), kierownik pracowni badawczej „Literackie Trójmiasto”, stały współpracownik gdańskiego kwartalnika „30 Dni”, licencjonowany przewodnik trójmiejski.

 

 

 

więcej szczegółów:

Dzień otwarty Centrum Herdera UG 23.09.2023

 

 

Filia Filia Gdańska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
12:00
plakat Centrum Herdera