Festiwal „Wilno w Gdańsku” i wystawa online „Zaczytani w literaturze litewskiej”

W dniach od 2 do 4 września 2022 roku odbędzie się 19. edycja interdyscyplinarnego festiwalu „Wilno w Gdańsku”, organizowanego wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego jest partnerem wydarzenia.

W ramach „Wilna w Gdańsku” zaplanowano wiele wydarzeń artystycznych, w tym spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, koncerty. Do Gdańska przyjedzie wielu gości, zawita też tradycyjny jarmark wileński.

Szczególnie polecamy wydarzenia zorganizowane we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego. 2 września w piątek na Dziedzińcu Forum Gdańsk (godz. 18.30-19.00) odbędzie się spotkanie z Władysławem Zawistowskim „Od Wilii po Uklę” , a poświęcone twórczości literackiej oraz postaci Heleny Zawistowskiej. Z kolei w niedzielę 4 września (godz. 12.15-13.00), również na Dziedzińcu Forum Gdańsk, przypomnimy w Roku Romantyzmu Polskiego postać profesor Marii Janion, podczas spotkania z Ludwikiem Janionem. Podczas całego festiwalu zaplanowano wiele wydarzeń literackich, z udziałem najlepszych współczesnych pisarzy litewski, w tym Birutė Jonuškaitė, Prezes Związku Pisarzy Litwy.

Festiwal jest także wyśmienitą okazją do promocji czytelnictwa i literatury. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas specjalnie z tej okazji wystawą on-line „Zaczytani w literaturze litewskiej” (kuratorzy: Iwona Joć Adamkowicz, Tomasz Snarski). Wystawa prezentuje kilkadziesiąt książek litewskich z księgozbioru naszej biblioteki, zarówno wydanych w języku litewskim, jak i w tłumaczeniu na język polski. Są to różnorodne pozycje, obejmujące m.in. powieści, zbiory opowiadań, poezje, dzienniki, a także bajki. W naszych zbiorach znajdują się zarówno książki wydane przez autorów litewskich, jak i polskich z Litwy, bądź z Litwy pochodzących.

WYSTAWA ONLINE –  Zaczytani w literaturze litewskiej” cz.1

WYSTAWA ONLINE –  Zaczytani w literaturze litewskiej” cz.2

Sądzimy, że współczesna literatura litewska powinna jak najszerzej trafić pod strzechy gdańskich i pomorskich domów, dlatego dzielimy się naszymi rekomendacjami z czytelnikami. Wielu z nas już dzisiaj jest „zaczytanych” w literaturze litewskiej, bądźmy wszyscy w niej „zaczytani”! Zapraszamy do zapoznania się z naszą wystawą i oczywiście zachęcamy do wypożyczenia książek, które zostały przez nas zaprezentowane.

Więcej o festiwalu „Wilno w Gdańsku”.

Program festiwalu „Wilno w Gdańsku”

Facebook „Wilna w Gdańsku 2022”

Data wydarzenia