„Gdańsko-wileński werblista”- spotkanie autorskie z TOMASZEM SNARSKIM

Gdański Klub Poetów zaprasza na spotkanie z Tomaszem Snarskim - naukowcem, nauczycielem akademickim, adwokatem, filozofem, publicystą, a także... projektantem błyskawicznych i wygodnych połączeń (na które nie trzeba kupować biletów) między Gdańskiem i Wilnem. Wieczór poświęcony jego poezji (bo Tomasz Snarski jest także poetą) odbędzie się w Bibliotece Oliwskiej, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 9, 30 czerwca o godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Smugła.

TOMASZ SNARSKI, ur. 28 września 1985 roku w Gdańsku. doktor nauk prawnych (wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego), adwokat, filozof, publicysta, poeta.

 

Autor trzech tomów poezji: Przezpatrzenia (wyd. 1 – Gdańsk 2012, wyd. 2 – Gdańsk 2014), Werblista (Wilno 2016) i Żmuty (Wilno 2021). Ponadto autor m.in. monografii: Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa (Gdańsk 2018), Wróblewski (Sopot 2020), Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią (Warszawa 2021), a także licznych publikacji z zakresu prawa karnego, praw człowieka oraz filozofii prawa. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, hiszpański, japoński oraz litewski. W 2015 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie literackim kwartalnika Znad Wilii pt. Polak Wielu Kultur, zaś w 2016 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza. Laureat stypendium kulturalnego miasta Gdańska w roku 2021 i 2022 roku.

 

Angażuje się w działalność społeczną i kulturalną, w tym na rzecz ochrony praw człowieka. Stały współpracownik kwartalnika Znad Wilii oraz magazynu Kurier Wileński. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach poetyckich, w Polsce i za granicą, w tym w 2017 roku, jako laureat stypendium kulturalnego miasta Gdańska Fundusz mobilności, był uczestnikiem międzynarodowego festiwalu poetyckiego Letras en la mar w Puerto Vallarta, w Meksyku. Pozostaje stale związany z  Międzynarodowym Festiwalem Poezji Maj nad Wilią odbywającym się corocznie w Wilnie. Od 2020 roku prowadzi interdyscyplinarnego wideobloga Morze prawa, podejmującego zagadnienia z zakresu prawa, kultury, filozofii oraz praw człowieka. Jest też autorem „gdańskiej koncepcji praw człowieka”.

 

Od 2020 roku jest też dyrektorem artystycznym interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wilno w Gdańsku, z którym współpracuje od 2019 roku. W 2022 roku zainicjował projekt Poezja, która przynosi pokój, przedstawiając jednocześnie manifest poezji zaangażowanie moralnie po stronie dobra. Mieszka w Gdańsku, zarazem utrzymuje stałe związki z Wilnem.

 

Filia Biblioteka Oliwska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18.00