Jerzy Nowosielski – Bizancjum pod werniksem

Jerzy Nowosielski urodził się w rodzinie polsko-ukraińskiej. Wychowany na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu, swoim życiem i sztuką – przerzuca kładkę nad pęknięciem chrześcijaństwa, i nad rozbiciem współczesnego człowieka. Jego malarstwo, będąc syntezą Bizancjum i awangardy, nadaje całej rzeczywistości wymiar sakralny.

„Był jedną z najważniejszych i najciekawszych osobowości ubiegłego stulecia. Ten wybitny malarz, rysownik, scenograf, myśliciel odwołujący się do prawosławnej teologii i wieloletni pedagog dowiódł, że nadal można być „nowatorskim” w dziedzinie malarstwa, wykorzystując tradycyjny warsztat, jakim są płótno i farby.

Dzisiaj nie mamy już wątpliwości, że obraz sztuki polskiej XX wieku byłby mocno zubożały, gdyby nie Nowosielski. Swoim kolosalnym dorobkiem dowiódł, że zarówno tradycyjnie rozumiane malarstwo jak i rysunek długo nie odejdą jeszcze do lamusa i nadal zajmują istotne miejsce we współczesnej sztuce. Mało tego, utwierdził nas w przekonaniu, że w dobie wideo, instalacji i performance, sztuka z zapleczem „starego” warsztatu, nadal może być „nowatorska” i może zaskakiwać.” (źródło)

Filia Biblioteka na Fali
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17.30