Bohaterami Kresowych Śród Literackich – odbywających się w ostatnią środę miesiąca – będą autorzy i ich książki związane z historią polskich Kresów.
VI. W środę 27.04 o godzinie 17:00 zapraszamy do Czytelni Biblioteki Głównej na spotkanie z prof. Bolesławem Rutkowskim poświęcone książce prof. Wiesława Makarewicza „Wileńskie Korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego”.
W książce śp. prof. Wiesława Makarewicza, urodzonego 13 czerwca 1935 r. w Wilnie, zmarłego 20 grudnia 2021 r. w Gdańsku) znajdziemy szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Publikacja dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian i wciąż żywej tradycji wileńskiej w Gdańsku. Książkę zaprezentuje prof. Bolesław Rutkowski.
Obowiązują zapisy – numer telefonu 601 979 828
V. „Od królewskiej biblioteki do imperium wydawniczego Idzikowskiego. Z dziejów polskich księgozbiorów i polskiej książki w Kijowie”
W środę 30.03 o godzinie 17:00 zapraszamy do Czytelni Biblioteki Głównej na spotkanie „Od królewskiej biblioteki do imperium wydawniczego Idzikowskiego. Z dziejów polskich księgozbiorów i polskiej książki w Kijowie”.
Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęcona znaczeniu polskich księgozbiorów oraz polskich księgarzy i wydawców w życiu naukowym i intelektualnym Kijowa. W programie historia zabrania przez Rosjan do Kijowa słynnej biblioteki i zbiorów naukowych ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego a także znacznej części księgozbioru Uniwersytetu Wileńskiego. Szczególne miejsce autor poświęci największej księgarni Kijowa założonej przez Leona Idzikowskiego i prowadzonej przez nią imponującej działalności wydawniczej. Opowieść o polskich bibliotekach, księgarzach i wydawanych nad Dnieprem książkach ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki.
Obowiązują zapisy – numer telefonu 601 979 828
IV „Spotkanie z Michałem Ostapiukiem”
W środę 23.02 o godzinie 17:00 zapraszamy do Czytelni Biblioteki Głównej na spotkanie wokół albumu „Kapitan Gracjan Fróg Szczerbiec 1911-1951″ autorstwa Michała Ostapiuka.
Gracjan Fróg, pseudonim „Szczerbiec”, to jeden z najlepszych oficerów liniowych służących w szeregach Armii Krajowej. Legendarny partyzancki dowódca 3 Wileńskiej Brygady AK, więzień i uciekinier z obozu NKWD w Diagilewie pod Riazaniem, nigdy nie pogodził się z komunistycznym zniewoleniem. Po sfingowanym procesie został stracony 11 maja 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Do dziś miejsce Jego spoczynku nie zostało odnalezione.
III „Podróż na Wschód”
W środę 26.01 o godzinie 17:00 zapraszamy do Czytelni Biblioteki Głównej na spotkanie wokół książki „Podróżna Wschód” autorstwa Adama Hlebowicza.
Książka Hlebowicza zawiera uporządkowane tematycznie artykuły poświęcone głównie problematyce kresowej: rozważania nad znaczeniem pojęcia „Kresy” i przywracaniem pamięci o nich oraz ilustrowany przykładami opis zagłady polskich elit i strat kultury materialnej na Wschodzie. Trzon książki stanowią reportaże o ludziach i miejscach ‒ od ziem utraconych przez Karelię, Bajkał po Kazachstan.
II „Diduch, drzewko, kisiel, kutia i śliżyki. Święta na Kresach w literaturze”
W środę 29.12 o godzinie 17:00 zapraszamy do Czytelni Biblioteki Głównej na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego o świętach na Kresach w literaturze.
Kozpwslo tp popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej – z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie poświęcone będzie Świętom Bożego Narodzenia na Kresach oraz ich obrazowi utrwalonemu w literaturze polskiej XIX i XX wieku. Opowieść o tradycjach świątecznych, niepowtarzalnym klimacie świąt w kresowych dworach, zwyczajach kultywowanych w wiejskich chatach czy mieszczańskich obchodach świąt w Wilnie i Lwowie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. Całość ubarwią fragmenty tekstów m.in. Karpińskiego, Mickiewicza, Jeża, Glogera, Szuchiewicza, Mączki, Łepkowskiego, Teslara, Pochmarskiego, Wańkowicza, Kieniewicza, Kuśniewicza, Ładysza.
I „Kresy. Ars moriendi”
W środę 24.11 o godzinie 17:00 zapraszamy do Czytelni Biblioteki Głównej na spotkanie wokół reporterskiej opowieści autorstwa Anny Smółki i Agnieszki Rybak: „Kresy. Ars moriendi”.
„Autorki odkrywają zapomniane postacie – rodzonego brata pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza, który opowiedział się za niepodległą Litwą, i zdarzenia, takie jak np. zmianę polskich granic wschodnich w 1951 roku. Tropią zagadkę śmierci rodziny Skirmuntów na Polesiu i znikania szczątków bohaterów z Cmentarza Orląt Lwowskich w latach 70. XX wieku. Śledzą dzieje polskiej rodziny z Berdyczowa podczas „operacji polskiej NKWD”. I tragiczny koniec kresowego Drzymały, który postanowił zostać w swoim domu na Wileńszczyźnie po II wojnie światowej. Autorki dotarły do nieznanych dokumentów. Odwiedziły każde z opisywanych miejsc.”
Opis wydawcy: Wydawnictwo Literackie