Lotnicy – bohaterowie gdańskich ulic. Prelekcja Krzysztofa Kowalkowskiego

Podczas spotkania Krzysztof Franciszek Kowalkowski opowie o lotnikach – bohaterach gdańskich ulic. Zaprezentuje między innymi książkę o pochodzącym ze Starogardu pilocie 305 Dywizjonu Bombowego Alojzym Pawle Gusowskim, publikację  o Stefanie Madejczyku, oraz przedstawi najnowszą książkę poświęconą pochodzącemu z Miłobądza pilotowi 300 Dywizjonu Bombowego, który zginął wraz

z całą załogą 16. 01. 1942 roku podczas trzeciego lotu bojowego.

 

 

Krzysztof Franciszek Kowalkowski

Z zawodu jest inżynierem urządzeń komunalnych. Mieszka w Gdańsku. Członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej oraz honorowy członek Stowarzyszenia Autorów Polskich. Dotychczas wydał 10 monografii pomorskich wsi i parafii: Rytel w stulecie parafii; Miłobądz. Historia miejscowości i parafii 1250–2000; Pszczółki. Historia wsi i okolic do 1920 roku; Historia wsi i parafii Krąg; Brzeźno Wielkie. Z dziejów wsi; Z dziejów wsi i parafii Barłożno; Nowa Wieś Rzeczna; Z dziejów gminy Kaliska oraz wsi do niej należących; Z dziejów Obozina; Ocypel. Perła Kociewia.

Wydał także biografie: Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego; Ks. Antoni Kowalkowski, proboszcz, budowniczy, autor pieśni; Porucznik Stefan Madejczyk (1911–1992) – polski lotnik na obczyźnie; Leśniczy Władysław Miłek (1897–1945) – życie i praca na Kociewiu i ziemi chełmińskiej oraz Franciszek Józef Chylewski – pilot 300. Dywizjonu Bombowego.

Współautor książek: Sto lat dziejów naszej szkoły. Mirotki 1905–2005 oraz Kokoszkowy i okolice, których nie znacie. Opublikował także cztery prace o historii i genealogii rodzin: Kowalkowskich, Kurowskich, Gusowskich i Miłków oraz pracę Kowalkowscy – klerycy, zakonnicy i księża.

Autor ponad 200 artykułów i reportaży, które publikuje w miesięczniku „Pomerania”, kwartalniku „Kociewski Magazyn Regionalny” oraz innej prasie regionalnej. Jego artykuły ukazują się także w roczniku Muzeum Ziemi Kociewskiej „Rydwan”, roczniku Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk „Zeszyty Chojnickie”, roczniku „Kartuskie Zeszyty Muzealne” i innych periodykach, a także na stronach internetowych, w tym m.in. na stronie: www.krzysztofkowalkowski.pl.

Filia Biblioteka Pilotów
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17.00
Mural przedstawia Tamarę Łempicką oraz przelatujący nad nią samolot.