„Mała księga”, „Wariacje pocztowe” i nie tylko – o XX-wiecznej literaturze polsko-żydowskiej – spotkanie z Marcinem Wołkiem

W ramach 12. Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wołkiem.

„Mała księga” i „Wariacje pocztowe” to książki napisane przez Kazimierza Brandysa w reakcji na antysemicką kampanię lat 1967-1968, jeden z częstych w jego twórczości dwuksięgów.

 

„Mała księga” (1970) jest autobiograficzną opowieścią o dzieciństwie pisarza, „Wariacje pocztowe” (1972) to zbiór fikcyjnych listów pewnej rodziny szlacheckiej. W pierwszym utworze ani razu nie pada słowo „Żyd”, w drugim nie ma bezpośrednich nawiązań do rodziny Brandysów, zaś motywy żydowskie pojawiają się tylko ubocznie. Jednak oba te teksty uzupełniają się, ukazując oryginalną i bardzo osobistą wizję roli Żydów i inteligencji pochodzenia żydowskiego w tworzeniu kultury polskiej. Marcin Wołk ukaże twórczość Brandysa oraz kilku innych autorów jako przykład współczesnej literatury polsko-żydowskiej, a szerzej – literatury żydowskiej tworzonej w językach nieżydowskich, fenomenu bardzo charakterystycznego dla świata po Holokauście.

 

Spotkanie prowadzi Marcin Wołk

 

Program i więcej informacji o Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA: www.zblizeniafestiwal.org

 

Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia.

 

Uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Festiwalu, udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie osób oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu i/lub wizerunku do celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją, w których zostanie wykorzystane nagranie Festiwalu.

 

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie.

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
16:30