Spotkanie organizowane przez Klub „Tygodnika Powszechnego” Trójmiasto i Fundację „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego.
Są tematy tabu, o których się nie mówi, bo… nie wolno. Tylko odważni je jednak poruszają i odkrywają tajemnicę. To właśnie uczyniła swoją książką „ Córka księdza” Marta Glanc, którą ostatnio wydało wydawnictwo Krytyka Polityczna. Autorka, w sposób bardzo osobisty, przejmujący opisała swoje wspomnienia z dzieciństwa, czasów młodości i dojrzałości. Napisała otwarcie o tym, jak mierzyła się z tajemnicą, prawdą, brakiem ojca, obłudą środowiska.
Dotychczasowe spotkania z autorką pokazały, że „Córka księdza” niesie w sobie niesamowitą moc dzielenia się historiami i przeżyciami.
– Gdyby ktoś chciał posłuchać mojego głosu, to takie byłyby moje rady: na początek przyznajcie, że istniejemy. Wyjdźcie naprzeciw i nas policzcie. Zaopiekujcie się najmłodszymi dziećmi; upewnijcie się, że mają wsparcie finansowe, że matki nie zostały pozostawione same sobie. Do sądu po alimenty nie pójdą, bo się wstydzą – wylicza Marta. – Kościół tak dużo mówi o dzieciach, a tu ma dzieci, które czekają na zaopiekowanie się nimi – dodaje na koniec – mówi Marta Glanc w reportażu Eweliny Burdy dla „Tygodnika Powszechnego”.
Dzieci księży to, jak pisała w swojej książce reporterka i psycholożka Marta Abramowicz – „Nasza wspólna tajemnica”. Nie dziwię się. My, dzieci księży, żyjemy w tej tajemnicy, kłamstwie, latami. Tak nas wychowano. Z uczuciem wstydu, w poczuciu, że nie powinniśmy istnieć, że nie pasujemy do tego świata. Trzeba nas ukrywać, przemilczeć i przekłamać nasze istnienia. Swoją książką chcę – jako pierwsza osoba w Polsce – powiedzieć, że tak, jestem dzieckiem księdza. – fragment książki
Autorka nie tylko rozprawia się z przeszłością, ale wskazuje na obecne w społeczeństwie i Kościele, niekonsekwencje i nadużycia. Ta osobista reporterska książka odsłania przed osobami czytającymi sprawy, o których wielu chciałoby nie rozmawiać.
Zapraszamy zatem na spotkanie z Martą Glanc i jej książką „Córka księdza” w środę, 20 marca o godz. 18 do Biblioteki Manhattan.
Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś: redaktorka z Gdańska wywodząca się z „Gazety Wyborczej”. Pisze dla trójmiejskiej redakcji do dziś, najchętniej na tematy związane z przeszłością miasta. Jest także autorką sztuki teatralnej „Przebitka”, książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”.