Półfinał Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

9 października 2023 o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże, scena Stara Apteka odbędzie się Wieczór Literacki. Gośćmi wydarzenia będą autorzy książek, które otrzymały w tym roku nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Małgorzata Brajner oraz Piotr Łukawski. O oprawę muzyczną na kontrabasie zadba Maciej Sadowski.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy.

 

Literacka Książka Roku:

 

  • Wiktoria Bieżuńska – „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka
  • Tadeusz Dąbrowski – „To jest fajka. Wiersze z lat 1999-2020”, PIW
  • Łukasz Orbitowski – „Chodź ze mną”, Wydawnictwo Świat Książki
  • Paweł Radziszewski – „Niepowinność”, Wydawnictwo Sine Qua Non
  • Karolina Ubych – „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”, Wydawnictwo Marpress

 

Pomorska Książka Roku:

 

  • Waldemar Czachur, Peter Oliver Loew – „Nigdy więcej wojny. 1 września w kulturze pamięci Polski i Niemiec w latach 1945-1989”, Wydawnictwo Scholar
  • Grzegorz Piątek – „Gdynia obiecana: miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, Wydawnictwo W.A.B.
  • Dobromiła Rzyska-Laube – „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”, Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Katarzyna Włodkowska – „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”, Wydawnictwo Wielka Litera

 

„Nagroda Czytelników”

Przypominamy, że do 9 października trwa głosowanie na ulubioną książkę Czytelników. Wyboru można dokonać on-line, za pomocą formularzu umieszczonego na stronie WiMBP w Gdańsku: https://wbpg.org.pl/wydarzenia/wiatr-od-morza-nominowani-do-nagrody-czytelnikow-2023-trwa-glosowanie/. Będzie również możliwość wrzucenia swojego głosu do urny podczas Wieczoru Literackiego, który odbędzie się 9 października 2023, o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże.

 

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” we wszystkich kategoriach, a także laureata siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy podczas gali, która odbędzie się 20 października 2023 o godzinie 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Galę uświetni występ gości specjalnych: Miki Urbaniak, Victora Daviesa oraz Urszuli Dudziak z programem „Tribute to Beatles i nie tylko…”

Na galę obowiązują zaproszenia, które będzie można otrzymać podczas półfinału 9 października oraz w biurze Pomorskiej Nagrody Literackiej w dniach 12-16.10.2023.

 

Współorganizatorzy wydarzenia: Samorząd Województwa Pomorskiego, WiMBP, Teatr Wybrzeże

 

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00