Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 32) – Polscy i zagraniczni malarze nad Motławą

W 32. odcinku naszego cyklu polecamy udostępnione w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej trzytomowe, wydane w latach 1850-1857, dzieło  Edwarda Rastawieckiego  – „Słownik malarzów polskich tudzież obcych w Polsce osiadłych lub czasowo w niej przebywających”. Autor uwzględnił w nim licznych artystów krócej czy dłużej związanych z Gdańskiem i innymi częściami Pomorza Gdańskiego. Publikacje pochodzą ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego.

 

Edward baron Rastawiecki (1804-1874) był kolekcjonerem i mecenasem sztuki, członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim. Odbywał podróże po Europie w poszukiwaniu źródeł do dziejów polskich, w ich czasie kompletując kolekcję polskich dzieł sztuki, m.in. gromadząc monety i obrazy.

 

W przedmowie do t. 1 słownika napisał:

 

„Dwoiste zamiłowanie sztuk pięknych i pomników, świetność i wykształcenie przodków przypominające, wzbudziło we mnie przed laty już ciekawość, jak dalece na ziemi naszej sztuki nadobne, a w szczególności malarstwo kwitnęło, czyli mieliśmy własnych dobrych artystów i piękne obrazy? Zacząłem więc szukać, księgi dziejowe wartować, śledzić przeszłości wspomnienia, dopytywać się, a w różnych po kraju przejażdżkach oglądać. Nabyłem ztąd przekonanie, że od dawnych wieków malarstwo u nas było cenione, że wiele szacownych tej sztuki tworów posiadaliśmy, że nie tylko cudzoziemscy artyści do nas chętnie przybywali, lecz i że krajowych nie mało się uspasabiało”.

 

By odnaleźć malarzy związanych z naszym regionem, po otwarciu poniższych tomów należy klawiszami Ctrl+F wywołać wyszukiwarkę, a następnie wpisać w nią np. „Gdańsk”.

 

Zachęcamy do przejrzenia tego arcyciekawego wydania!

 

Tom I

 

Tom II

 

Tom III

 

 

Wybrani artyści-malarze opisani w słowniku:

 

AYRER JUSTYNA

BORZYMOWSKI

BOY ADOLF

CHODOWIECKI BOGUMIŁ

CHODOWIECKI DANIEL

CHODOWIECKA ZOFIA czy ZUZANNA, zamężna HENRY

CZACKA KUNEGUNDA z Xiążąt SANGUSZKÓW

DAHLBERGH hr. ERICH JOHNSON

DAN czy HAHN, HERMAN (2)

DREGGE DANIEL

FABRICIUS

FALCK JEREMIASZ

HAN czy HAHN, HERMAN

HERZ JERZY

HIRSCHEL ABRAHAM

HOFMANN JERZY

HONDIUS WILHELM

JACOBSON

JOERGEN

KLEIN DANIEL

LOGGAN DAWID

LOHMANN FRYDERYK ANTONI

MARCIN

MICHAŁ

MÖLLER ANTONI

RHETIUS DAWID FRYDERYK

SPORER WOLFGANG

ULENBRORCK ROMBOLT van

VIDT ANTONI

VRIES JAN (HANS) VREDEMAN de

VROOM HENRYK KORNELISSEiN

WEGNER SALOMON

WEINER

WENZEL

WERNER ANNA MARYA, urodzona HAID

WESSEL

WESSEL JAKOB

WIEDT ANTONI

WITT ANTONI

 

 

Słownik malarzów polskich - strona tytułowa

 

Słownik malarzów polskich - głowa starożytnego artysty malarza wraz z atrybutami

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.