Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 39) – Komunikacja lotnicza i drogowa z przedwojennego Gdańska

Ile w dwudziestoleciu międzywojennym (1918-1939) trwał lot z Gdańska, z lotniska we Wrzeszczu, do Warszawy, Berlina, Królewca, Rygi czy Moskwy, oraz jakimi liniami? W jakim czasie pokonywano samochodem lub autobusem trasę do Sopotu, Elbląga, Malborka czy Grunwaldu?

 

Informuje o tym folder turystyczny wydany w Szczecinie w latach 30. XX w.  znajdujący się w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi ówczesnym turystom popularnymi trasami komunikacyjnymi z Gdańska. Obok mapy z nimi umieszczono wykaz godnych odwiedzenia miejsc w nadmotławskim mieście.

 

Warto porównać czas niegdysiejszych podróży ze współczesnymi w tych samych kierunkach. Ile się zmieniło..?

Freie Stadt Danzig

 

 

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.