Książka „(Nie)zwykłe spotkania. Wokół godzin wychowawczych” powstała dla nauczycielek i nauczycieli, którzy czują potrzebę zmiany w pracy z młodym człowiekiem. Znajdziecie tutaj szkice na temat roli współczesnej szkoły. Autorytetem w sprawach wychowawczych w pracy dydaktycznej autorki jest Janusz Korczak, dlatego w tej książce poczujecie jego filozofię bycia z dzieckiem. Dodatkowym walorem publikacji są zamieszczone w niej niesztampowe scenariusze, które można wykorzystać podczas (nie)zwykłych spotkań z wychowankami. Pomysły na te spotkania z uczennicami i uczniami są odpowiedzią na ich potrzeby, które wyrosły również z czasów pandemii. W książce usłyszymy głos filozofów, ekspertów, nauczycieli, uczniów oraz rodziców, aby podkreślić wagę relacji w edukacji.
„Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, który ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący i od siebie współzależny.”- podkreśla Olga Tokarczuk.
Jako ludzkość stanowimy jeden z elementów tego świata a nie jego odrębną część. W związku z tym podlegamy też zmianom, które następują w tym świecie. Współczesna szkoła powinna uczyć poruszania się po świecie w trakcie tych zmian; powinna uczyć pewnego sposobu myślenia i istnienia w nim. Zapewne w trakcie tego procesu pojawi się mnóstwo pytań o wartości i postawy. Nie bójmy się tych pytań i wątpliwości, bo one są cenniejsze od odpowiedzi, które próbujemy uzyskać. Myślenie pytajne otwiera umysły, pozwala z pokorą badać rzeczywistość. Nie bójmy się poszukiwania i odkrywania tego, co nas łączy! Nie możemy zapomnieć w tym wszystkim o wrażliwości w relacjach z drugim człowiekiem i ze światem.
Anna Konarzewska:
Niestrudzona, stale dokształcająca się edukatorka, tutorka i polonistka. Kreatywna, pełna pasji i energii dyplomowana nauczycielka oraz wychowawczyni. Należy do społeczności Superbelfrów RP oraz jest Ambasadorką Wiosny Edukacji. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu „Nauczyciel Roku 2021” oraz Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” w 2021 roku. W 2022 roku nominowana przez kapitułę Uczelni Korczaka do Nagrody im. Janusza Korczaka.
Blogerka „Być nauczycielem…” – strony, za pomocą której inspiruje pedagogów na całym świecie- od Ameryki, przez Europę po Azję. W 2020 roku jej blog otrzymał wyróżnienie od TWINKL. Został wpisany na listę top blogów kulturowo-językowych w Europie.
Autorka książek: „Być (nie)zwykłym wychowawcą” (2019) oraz „(Nie)zwykłych spotkań. Wokół godzin wychowawczych” (2022). Dzieli się w nich pomysłami na edukację i (nie)zwykłe lekcje wychowawcze. Publikacje zostały opatrzone patronatem Polskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka.
Liderka Gdańskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Pedagogika”, w ramach którego prowadzi warsztaty dla nauczycieli, dzieląc się swoją wiedzą, motywacją i doświadczeniem.
Wykładowca w Szkole Wyższej „Ateneum” w Gdańsku na kierunku Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem. Współpracuje również z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach projektu „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”.
0d 2020 roku należy do społeczności MIE Expert (Microsoft Innovative Educator Expert), która zrzesza najbardziej innowacyjnych i przedsiębiorczych nauczycieli z całego świata.
Anna Konarzewska prowadzi liczne webinary, szkolenia, warsztaty dla nauczycieli, studentów oraz uczestniczy w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach poświęconych edukacji. Współpracuje z wieloma organizacjami, aby wspierać młodych ludzi w codziennych wyzwaniach współczesnego świata.
Uczy przez zachwyt, prowokację, refleksję i działanie, łącząc w ten sposób dydaktykę języka polskiego z wychowaniem i przygotowaniem uczniów do życia. Jej dialog z uczniami opiera się na pedagogice Janusza Korczaka. Poza nauczaniem, dzieli z uczniami swoje pasje teatralne. Jej szkolny zespół teatralny „Makabra” zdobył kilka nagród na scenie wojewódzkiej w przeglądach teatralnych. Na co dzień współpracuje z Operą Bałtycką, Nadbałtyckim Centrum Kultury, z Teatrem Miniatura oraz z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, aby wspierać wszechstronny rozwój swoich uczniów.
Fanpage autorki: Być nauczycielem
adres strony: https://www.facebook.com/edubloger26
adres bloga: http://bycnauczycielem.blogspot.com/