„Raj pierwszej miłości Fang Si-chi”

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Woźniak-Marchewką, tłumaczką książki autorstwa Lin Yihan.

 

Jedna z najważniejszych powieści ruchu #MeToo w Tajwanie. Poruszająca historia wykorzystanej seksualnie uczennicy dogłębnie, niekiedy boleśnie, rozważa wpływ traumy na psychikę i obrazuje patologie istniejące w tym regionie.

Trzynastoletnia Fang Si-chi pochodzi z zamożnej rodziny, świetnie się uczy i spędza całe dnie z najlepszą przyjaciółką. Jej błyskotliwy umysł przyciąga uwagę pana Li – powszechnie poważanego nauczyciela literatury. Za propozycją prywatnych korepetycji kryją się potworne intencje, których nie jest świadoma dziewczynka ani jej bliscy. Przemoc i uprzedmiotowienie kobiet wydają się wszechobecne – na kartach powieści ujawniają się w sposobie myślenia bohaterów, systemie edukacji, a także w małżeństwie.

Pisana strumieniem świadomości powieść odbiła się szerokim echem i miała realny wpływ społeczny, doprowadzając do zaostrzenia kontroli nad prywatnymi korepetytorami. Wpłynęła na to również biografia Autorki, która otwarcie mówiła o swoich zmaganiach z depresją i próbach samobójczych. Powieść została odebrana jako częściowo autobiograficzny zapis jej własnej traumy.

 

Spotkanie poprowadzi Dominik Kasicki

 

Lin Yihan (1991-2017) – autorka popełniła samobójstwo krótko po premierze swojej debiutanckiej powieści. Jej rodzina wytoczyła proces nauczycielowi, którego oskarżyła o molestowanie Lin. Chen nie został oskarżony, ale rząd tajwański zaostrzył prawo kontrolujące nauczycieli kursów przygotowujących do egzaminu.

Aleksandra Woźniak-Marchewka – sinolożka, japonistka, Zajmuje się promocją kultury polskiej w Azji , pisze (głównie o Azji) m.in. w Przekroju, Gazecie Prawnej, Torii i Culture.pl. Wraz z Małgorzatą Sidz (autorką m.in. reportażu „Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej”) prowadzi bloga o literaturze azjatyckiej i skandynawskiej.

tekst za: Wydawnictwo Yumeka: https://yumeka.pl/

 

Dominik Kasicki – pisze haiku, opowiadania, obecnie pracuje nad debiutancką powieścią. Prowadzi podcast „Pierwsza Książka”, w którym rozmawia z pisarzami i pisarkami o ich literackich debiutach.

 

Filia Biblioteka Kolonia
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00
okładka książki leży wśród zielonej trawy i stokrotek