Rejs Niepodległości

Zapraszamy na wystawę fotografii Marka Demczuka

REJS NIEPODLEGŁOŚCI

Dar Młodzieży 20 maja 2018 roku wyruszył w Rejs Niepodległości, upamiętniający stulecie powrotu Polski na mapy świata. Fregata do Gdyni zawitała ponownie po przeszło 10 miesiącach, 28 marca 2019 roku.

Żaglowiec na swojej trasie odwiedził 22 porty w 18 krajach. W każdym z nich zadaniem młodych żeglarzy było promowanie ojczystej kultury, ukazywanie piękna naszego kraju. Około czterystu załogantów zostało wyłonionych w konkursie. Po przeszkoleniu uzyskali niezbędne certyfikaty, by w czasie wyprawy   poznać    smak    codziennej   marynarskiej   służby,   uczestniczyć w pracach bosmańskich, przy rozładunku zaopatrzenia, sztauowaniu, pucowaniu mosiądzów, służbie na pokładzie i w kuchni. Wraz z załogą stałą, studentami Akademii Morskiej w Gdyni i uczniami szkół morskich ze Świnoujścia   i Szczecina,   byli   ambasadorami   Rzeczypospolitej   Polskiej i ojczystej kultury w portach, na morzach i oceanach.

Kulminacyjnym punktem rejsu była Panama, gdzie w styczniu 2019 roku załoganci uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży i mieli okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem. Wcześniej, 11 listopada 2018 roku, Fregata zawinęła do Osaki, by świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Po raz kolejny mogę zaprezentować zdjęcia będące pamiątką tamtych dni. Miałem wyjątkowe szczęście, że mogłem filmować i fotografować to wydarzenie. Dziesięć zdjęć i co pokazać? Fregatę, bezkres mórz i oceanów czy młodych ludzi zmagających się z żywiołem? A może różnorodność kulturową w odwiedzanych portach? Albo przepiękną przyrodę i zapierające dech w piersi zachody słońca? Wszystkiego jest po trochu, a w każdym zdjęciu duma z tego, że jestem Polakiem.

Marek Demczuk – fotografik, fotoreporter, operator i producent filmowy, oficjalny fotoreporter i operator Rejsu Niepodległości, od niedawna pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Wystawa dostępna w godzinach pracy filii w Galerii Otwartej (parter).

Filia Biblioteka Główna
Data wydarzenia