Rejs Niepodległości – wystawa fotografii Marka Demczuka

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z Rejsu Niepodległości, w który Dar Młodzieży wyruszył w 2018, aby upamiętnić stulecie powrotu Polski na mapy świata. Zdjęcia można oglądać od 7 marca.

Dar Młodzieży 20 maja 2018 roku wyruszył w Rejs Niepodległości, upamiętniający stulecie powrotu Polski na mapy świata. Fregata do Gdyni zawitała ponownie po przeszło 10 miesiącach, 28 marca 2019 roku.

 

Żaglowiec na swojej trasie odwiedził 22 porty w 18 krajach. W każdym z nich zadaniem młodych żeglarzy było promowanie ojczystej kultury, ukazywanie piękna naszego kraju. Około czterystu załogantów zostało wyłonionych w konkursie. Po przeszkoleniu uzyskali niezbędne certyfikaty, by w czasie wyprawy poznać smak codziennej marynarskiej służby, uczestniczyć w pracach bosmańskich, przy rozładunku zaopatrzenia, sztauowaniu, pucowaniu mosiądzów, służbie na pokładzie i w kuchni. Wraz z załogą stałą, studentami Akademii Morskiej w Gdyni i uczniami szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, byli ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej i ojczystej kultury w portach, na morzach i oceanach.

 

Kulminacyjnym punktem rejsu była Panama, gdzie w styczniu 2019 roku załoganci uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży i mieli okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem. Wcześniej, 11 listopada 2018 roku, Fregata zawinęła do Osaki, by świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości.

 

Po raz kolejny mogę zaprezentować kilkadziesiąt zdjęć będących pamiątką tamtych dni. Miałem wyjątkowe szczęście, że mogłem filmować i fotografować to wydarzenie. 60 zdjęć i co pokazać? Fregatę, bezkres mórz i oceanów czy młodych ludzi zmagających się z żywiołem? Albo różnorodność kulturową w odwiedzanych portach. Albo przepiękną przyrodę i zapierające dech w piersi zachody słońca? Wszystkiego jest po trochu, a w każdym zdjęciu duma z tego, że jestem Polakiem.

 

 

Marek Demczuk

 

– fotografik, fotoreporter, operator filmowy

 

– oficjalny fotoreporter Rejsu Niepodległości

 

– od niedawna pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

 

 

Filia Filia Naukowa
Data wydarzenia