Śladami „Tality”, czyli spacer literacko-historyczny po zakamarkach Dolnego Wrzeszcza

„Talita” jest główną bohaterką tegorocznej akcji „Gdańsk czyta”.
Zapraszamy na spacer literacko-historyczny śladami „Szewca” – opowiadania ze zbioru „Talita” autorstwa Pawła Huellego. Wraz z dr Janem Danilukiem będziemy wędrować ulicami Dolnego Wrzeszcza, poznając najważniejsze punkty na literacko-historycznej mapie tej dzielnicy. Spotykamy się o godz. 17:30 przy wejściu do Parku Kuźniczki. Spacer potrwa 1,5-2 godziny.
„Szewc”
Najbardziej gdańskie opowiadanie z całego zbioru i zarazem najbardziej nostalgiczne.
Przewodnikiem po wrzeszczańskich uliczkach jest Joachim, obserwator życia codziennego, przeplatający wspomnienia z obrazami, które dostrzega z szerokiego okna swojego zakładu naprawy obuwia . Na mapie obserwacji pojawia się szlak wspomnień: spod drzwi kamienicy podążamy do placu Wybickiego, następnie do rogu Konrada Wallenroda, prosto do wiaduktu kolejowego i wreszcie na ul. Czarną do kościoła. Odkrywając kolejne punkty topograficzne, mimowolnie zgłębiamy historię bohatera, która coraz mocniej splata się z śledzoną przez niego, z pozoru zwyczajną, starszą kobietą zamiatającą ulicę, by wreszcie dojść do mety, gdzie „czas płynął coraz wolniej, jakby mieli tak pozostać na zawsze”.
Jan Daniluk (ur. 1984) – historyk (dr), Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m. in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią wybranych wątków II wojny światowej oraz okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszy Niemieckiej.
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17.30