Śladami Weisera Dawidka. Imieninowy spacer i piknik dla Pawła Huelle.

Bezpłatny

W sobotę 29 czerwca przypadają imieniny Piotra i Pawła. Dlatego zapraszamy Was na spacer dla Pawła Huelle, który poprowadzi Piotr Millati – profesor gdańskiej polonistyki, miłośnik twórczości tego wybitnego gdańskiego pisarza i zapalony piechur.

Naszym marzeniem jest, aby taki spacer odbywał się co roku na podobieństwo dublińskiego Bloomsday – kiedy to 16 czerwca ma miejsce literacki festiwal upamiętniający Jamesa Joyce’a i jego „Ulissesa”, którego akcja osadzona jest w Dublinie. Chcemy wspólnie z Wami celebrować twórczość Pawła Huelle i odkrywać literackie tropy w jego ukochanym mieście – Gdańsku.

Spotykamy się o godz. 10:30 pod Stacją PKM Niedźwiednik, skąd wyruszymy śladami Weisera Dawidka. Nasza trasa będzie prowadzić przez miasto i las. Będziemy robić krótkie postoje w miejscach z powieści i opowiadań Pawła Huelle: m.in. zajrzymy do tunelu, w którym zniknął Weiser Dawidek, poszukamy grobu Horsta Mellera, zatrzymamy się przed domem rodzinnym Pawła Huelle…

NIESPODZIANKA! Po drodze zostawimy literackie tropy dla kolejnych pokoleń – szczegółów teraz nie zdradzamy, poznacie je na miejscu.

Naszą metą będzie Dolina Samborowo, gdzie na leśnej polanie odbędzie się piknik. Odczytamy wspólnie fragmenty prozy i poezji Pawła Huelle. Naszą gościnią specjalną będzie pisarka i edukatorka przyrodnicza, Salcia Hałas, która opowie nam o otaczającej nas faunie i florze gdańskich lasów.

Paweł Huelle był miłośnikiem i przyjacielem psów. Współtowarzyszami naszego spaceru będą Aldi – pies Piotra Millatiego oraz Hepa – suczka Salci Hałas. Zapraszamy wszystkie chętne czworonogi!

Będzie nam miło, jeśli weźmiecie ze sobą ulubione fragmenty twórczości Pawła Huelle.

 

Informacje organizacyjne:

Czas: 29 czerwca (sobota) godz. 10:30

Miejsce zbiórki: Pod Stacją PKM Niedźwiednik.

Szacowany czas trwania spaceru: ok. 2 godz 30 min + piknik

Napoje, jedzenie i koce piknikowe we własnym zakresie!

Osoby, które nie czują się na siłach, aby przejść całą trasę, zapraszamy na piknik w Dolinie Samborowo. Pojawimy się pod krzyżem na końcu ul. Abrahama na VII Dworze ok. godz. 13:00.

UWAGA! Liczymy na słońce, ale jako zapaleni piechurzy, oznajmiamy, że deszcz i zimno nam nie straszne, a spacer odbędzie się bez względu na pogodę – za wyjątkiem burzy.

Nie prowadzimy zapisów na spacer, wstęp wolny!

 

Paweł Huelle (1957-2023) – wybitny gdański prozaik, poeta, dramaturg, autor scenariuszy i esejów. Absolwent Filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jako prozaik debiutował w 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka” (ekranizacja w 2001 roku w reżyserii Wojciecha Marczewskiego). Autor powieści, m.in. „Mercedes Benz”, „Ostatnia Wieczerza”, zbiorów opowiadań, m.in. „Talita”, dramatów, m.in. „Kursk”, „Sarmacja” oraz książek poetyckich. Jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za całokształt twórczości i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP, dramaturgiem w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz redaktorem naczelnym pisma „Bliza”.

Piotr Millati – historyk literatury, prof. Instytutu Filologii Polskiej UG; specjalizuje się w literaturze XiX i XX wieku; przyjaciel Pawła Huelle.

Salcia Hałas – pisarka i edukatorka przyrodnicza; autorka „Potopu” (nominowanego do Literackiej Nagrody Nike) oraz „Pieczeni dla Amfy” (Nagroda Literacka Gdynia); w czerwcu ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci od 5 do 105 lat – „Bliżej” (wyd. WiMBP w Gdańsku) – będąca opowieścią o świecie trójmiejskiej przyrody.

„Weiser Dawidek” to magiczna, pełna uroku opowieść o dzieciństwie, pamięci i granicach poznania. Okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana już do klasyki polskiej literatury. Bohater i zarazem narrator książki wspomina tajemnicze wydarzenia sprzed wielu lat. Usiłuje rozwikłać zagadkę tytułowego Weisera. Tajemniczy, obdarzony niezwykłymi zdolnościami i charyzmą żydowski chłopiec pewnego upalnego lata zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Magiczna, pełna uroku powieść o dzieciństwie, pamięci i granicach poznania.

W 2000 r. powieść została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego.

[za Wydawnictwem Znak]

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
10:30
Mural z pawłem Huelle